Život čitateljice u invalidskoj mirovini: ‘Očito ću do smrti plaćati zaostatke alimentacije’

Ana Kanazir
1. rujna 2024.
Priče
A- A+

Čitateljica koja je htjela ostati anonimna nam je otkrila kako je to živjeti kao stopostotni invalid u Hrvatskoj. Odmah je spomenula da nikada do uvođenja međunarodnih iskaznica nije ostvarila popust u autobusnom prijevozu, a dotakla se i drugih problema na koje nailazi. Za početak, njezina invalidska mirovina iznosi 164 eura, a od toga mora plaćati i alimentaciju za sina, kredit, dugove i režije. Uz to nju i njezinog partnera ne služi ni zdravlje, a osuđeni su na preživljavanje.

Osoba u invalidskim kolicima i druga ženska osoba koja stoji pored nje

Osoba s invaliditetom | Foto: Unsplash

Da je život umirovljenika težak vidimo na svakom koraku. Svojim je primjerom to i pokazala naša čitateljica (podaci poznati redakciji). Ispričala nam je svoju životnu priču, ali i s čime se sve susreće kao stopostotni invalid. Uz sve probleme na koje je naišla, plaća i alimentaciju za sina.

Mala mirovina i dugovanje

Invalidsku mirovinu primaju 86.672 osobe, a u prosjeku dobivaju iznos od 390,68 eura za one koji su mirovinu ostvarili bez međunarodnih ugovora. Ipak, oko 4.000 osoba dobiva u prosjeku 171,81 euro. Naša čitateljica dobiva čak i manji iznos od 164 eura. Uz to, plaća i alimentaciju, kredit, ima dugovanja, pa joj ostane, kako nam otkriva, samo 40 eura mirovine.

Naime, izgubila je skrbništvo nad sinom, a bivši suprug ju je tužio za alimentaciju još 2011. godine. Uz to joj je branio da viđa sina, a dočekalo ju je i povlačenje po sudovima. Dosuđena joj je alimentacija u tadašnjem iznosu od 500 kuna jer je bila na socijalnoj pomoći. Trenutno ima i dug Fini u iznosu od više od 16.631 euro. Blokirane račune zbog dugovanja ima ukupno 204.000 hrvatskih građana. Među njima je više od 30.000 umirovljenika, pokazuju podaci Fine, o čemu smo pisali i ovdje.

– Dug je nastao godinu dana nakon napuštanja bračne zajednice jer smo izvanbračni partner i ja živjeli od njegove socijalne pomoći i jednog toplog obroka dnevno. Ja nisam imala pravo na socijalnu pomoć godinu dana jer sam svoju imovinu naslijeđenu od oca darovala sestri, zbog toga što se bivši suprug prijetio da će sve rasprodati u ime alimentacije, rekla nam je čitateljica.

Plaćanje alimentacije do smrti

Otkrila nam je kako danas ona i partner žive od njegove HRVI mirovine od 1.100 eura i njezine mirovine od 164 eura i inkluzivnog dodatka od 162 eura te njegove invalidnine od 40 eura. Ipak, većina ovih iznosa im odlaze na plaćanje kredita pa im je teško živjeti. Da stvar bude gora, ne služi ih ni zdravlje. Čitateljica je tako oduzeta od vrata na dolje, zbog glaukoma je ostala slijepa na lijevo oko, dok njezin partner ima teški oblik PTSP-a, jake bolove u kostima i psorijazu. Kako bi mogli platiti režije, on radi kao portir.

– Ja i partner živimo u 28 kvadrata, 20 kvadrata životnog prostora i 8 kvadrata balkona, u vlasništvu Ministarstva obrane. Kada sjednu krediti od njegove mirovine ostaje 200 eura i onda čekamo inkluzivni do 20. koji iznosi 162 eura.

Sin trenutno živi s njezinom sestrom i mamom u obiteljskoj kući i pokušava pronaći posao. S druge strane ona i dalje plaća alimentaciju. Što se tiče alimentacije, i dalje se čeka da zaživi novi Zakon o privremenom uzdržavanju koji bi se trebao primjenjivati od iduće godine. Ipak, njime neće biti obuhvaćeni oni koji već sada plaćaju alimentaciju, o čemu smo pisali i ovdje.

– Po tom zakonu o alimentaciji gdje se uzima 3/4 prihoda, drugi roditelj ne mora živjeti. Ja ću očito do smrti plaćati zaostatke alimentacije, potužila nam se čitateljica.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap