Zgrada stare tvornice PIK-a ruglo je Đakova: Nekad je zapošljavala 3.000 radnika

Ivana Moslavac
15. siječnja 2025.
Priče
A- A+

Mimoza, zgrada bivšeg Poljoprivredno- industrijskog kombinata (PIK) Đakovo, već više od 20 godina zjapi prazna. Nekada je bila ponos grada Đakova, a danas je ruglo koje se nalazi u centru ovog slavonskog grada. Tvrtka je nekada zapošljavala oko tri tisuće radnika, a prvi problemi su počeli tijekom Domovinskog rata. U to je vrijeme tvrtka počela poslovati s gubitcima, da bi se u godinama koje slijede potpuno ugasila. Obišli smo i snimili ovaj objekat o kojem donosimo ne samo tekstualnu, nego i video priču.

Zgrada Mimoze

Zgrada Mimoze | Foto: baustela.hr

Upravna zgrada u centru Đakova bila je prostor bivšeg Poljoprivredno- industrijskog kombinata Đakovo. Izgrađena je 80-ih godina prošlog stoljeća. Nekada je bila pokazatelj industrijske razvijenosti grada, a već dugi niz godina predstavlja simbol zanemarivanja države i grada. Stanovnici Đakova ruglo grada nazivaju Mimoza, a zgrada zjapi prazna već više od 20 godina.

Mimoza je izgrađena 1988. godine

Posljednji radnici su iz ove zgrade u samom središtu slavonskog grada otišli prije 26 godina. Đakovčani i Đakovčanke svakodnevno prolaze pored uništene zgrade koju ‘krase’ razbijeni prozori, fasada u raspadanju i stabla koja rastu na krovu zgrade. Peterokatnica je nekada bila monumentalno središte PIK-a Đakovo. Tvrtka je zapošljavala preko tri tisuće ljudi.

Mimoza je izgrađena 1988. godine, a PIK Đakovo, koji ju je izgradio, ima puno dužu povijest. Tvrtka je zapravo pravni slijednik Poljoprivrednog dobra Đakovo koje je osnovano 1952. godine. Kao Poljoprivreno industrijski kombinat poslovala je od 1964., a 1992. završena je njena privatizacija, kad je postala Đakovština d.d.

Zgrada je imala velebne prostorije poput kongresne dvorane i prostorija za predavanja i seminare. Osim toga, unutra su se nalazili kantina, bar, a u podrumu je plan bio napraviti i istraživački laboratorij. Sa stražnje strane zgrade nalaze se velika ulazna vrata koja su skinuta sa šarki, a brojni prozori su potpuno razbijeni. Danas ovo, nekada velebno zdanje poslovnog prostora jedino posjećuju znatiželjna djeca, životinje i vandali koji svoj trag ostavljaju crtanjem grafita u unutrašnjem prostoru, ali i vanjskom. Nažalost, u nekim prostorijama se nalaze i madraci, odjeća koji pokazuju da je netko u Mimozi našao i prenoćište, a o tome je pisao naš sestrinski portal baustela.hr.

Kongresna dvorana

Kongresna dvorana | Foto: baustela.hr

Mozaik je prikazivao likove u narodnim nošnjama

Stražnji ulaz u Mimozu vodi izravno u nekadašnju konferencijsku dvoranu koja je imala oko 300 mjesta. Sjedala tapecirana tkaninom pokidana su, prljava, pljesniva i prekrivena otpadom što je dokaz zabava koje su tu nekada organizirali mladi. Strop zgrade je gotovo urušen, a zidne ploče otrgnute pri čemu je vidljiva njihova drvena konstrukcija. Ruševine kod nekadašnjeg podija za govornike djeluju kao da su stradale u manjem požaru.

Srušeni drveni ormari nalaze se na putu do predvorja ispred glavnog ulaza u prizemlju zgrade. Sav namještaj, dokumenti, rasvjetna tijela sa stropa i sve ostalo što je bilo u zgradi uzeto je ili uništeno. Još jedna od uništenih ljepota Mimoze je nekada predivan mozaik od keramičkih pločica. Mozaik se nalazio u predvorju, a prikazivao je likove u narodnim slavonskim nošnjama. Danas su od tog prelijepog mozaika ostali samo blijedi tragovi pločica na zidu, a umjesto njih na zidu se nalaze škrabotine kojima vandala.

Mjesto gdje je nekada bio mozaik od pločica u Mimozi

Mjesto gdje je nekada bio mozaik od pločica | Foto: baustela.hr

Tvrtka je počela poslovati s gubitcima 2002. godine

Zgrada bivšeg TDZ-a u Klaićevoj i dalje stoji kao svjedočanstvo povijesti duhanske industrije u Hrvatskoj

Nekada ponos grada u Slavoniji, s prvim se problemima suočio tijekom Domovinskog rata. Sve se nastavilo s elementarnim nepogodama i tržišnim promjenama, a posebno je problematično bio način kojim se tvrtkom upravljalo posljednjih dana. Prvi problemi počeli su nakon što je tvrtka počela poslovati s gubitcima. To je pokazala revizija koju je proveo Državni ured za reviziju 2002. godine. Đakovština d.d. je 1994. godinu zaključila s više od 40 milijuna kuna duga, iduću s više od 80 milijuna, a stanje se nije poboljšalo ni u godinama koje su slijedile.

Jedna od tvornica koja je početkom 2000-ih godina prestala sa svojim radom je i Tvornica duhana Zagreb (TDZ) smještena u Klaićevoj ulici. Bivša industrijska sila i važan faktor u proizvodnji duhana u Hrvatskoj, s radom je počela davne 1870. godine, a ugasila se 2007. godine, o čemu više možete pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap