Umirovljenici o naplati plastičnih vrećica: ‘Ne uzmem, nego nalijepim cijenu na sam proizvod’
Početak nove godine sa sobom je donio naplatu laganih plastičnih vrećica. Svima, posebno umirovljenicima, kao da već nije dosta poskupljenja pa su trgovci odlučili naplaćivati i plastične vrećice. Na zagrebačkoj tržnici Dolac pitali smo umirovljenike što misle o ovoj naplati. Neki su rekli da ih više neće uzimati, dok drugi praksu nošenja svojih vrećica imaju već dugo vremena. U videu ispod teksta možete vidjeti što su nam umirovljenici rekli.
Lagane plastične vrećice u trgovinama se naplaćuju od 1. siječnja ove godine. Umirovljenike na zagrebačkom Dolcu smo pitali što misle o naplati plastičnih vrećica, a mišljenja su podijeljena. Neki kažu da im nekoliko centa ne predstavlja problem, dok je drugima to dodatni trošak. Naplata plastičnih vrećica odnosi se na vrećice za voće i povrće, ali i na papirnate vrećice s plastičnim prozorom za pekarske proizvode, kao i za plastične vrećice u koje se pakira meso u mesnicama, o čemu smo pisali ovdje.
‘Nisam htjela kupiti vrećicu u Plodinama’
U šetnji Dolcem razgovarali smo s mnogim umirovljenicima, a jedna nam je rekla da nosi tri ili četiri vrećice, tako da ih uvijek ima sa sobom. Podsjetila je da na blagajni uvijek ima onih malo čvršćih vrećica koje se moraju platiti, ali se također mogu imati dulje vremena.
– Ja sam sad bila jedan dan u Plodinama i nisam htjela kupiti vrećicu. Lijepo sam na onaj poriluk nalijepila gore naljepnicu gdje je cijena. Tako recimo na bilo kaj što se da, ne uzmem nego nalijepim na sam proizvod cijenu. Ono normalno što kupim jabuke i mandarine, moram uzeti vrećicu, je l’ tako? A ovo nalijepim lijepo na proizvod. Nije puno jedan cent, ali opet. Jedan cent ovo, jedan cent ono, tamo tri centa. Recimo on je bio tri centa je l’ tako? Nije jedan cent, vrećica i tako…, rekla je umirovljenica.
Umirovljenik je otkrio kako nije puno razmišljao o naplati vrećica jer uvijek nosi svoje i ne opterećuje se time. Osim umirovljenika s kojim smo razgovarali, mnogi će građani umjesto ovih jednokratnih vrećica u trgovinu ponijeti svoje vrećice od doma, a smije li to zanimalo je i jednog našeg čitatelja. Potrošački centar iz Rijeke poručio je kako je najvažnije javiti se trgovcu, o čemu možete pročitati ovdje.
‘Imam uvijek u taški jednu platnenu vrećicu’
Neki naplaćivanje plastičnih vrećica u trgovinama ne vide kao problem ni dodatni trošak. Sreli smo umirovljenicu koja nam je rekla da jedan cent nije puno. Gospođa nam je kazala kako je ovih dana kupila tri različite namirnice i dala tri centa za vrećice u koje je stavila proizvode. Nije joj to toliki problem, kako je istaknula.
– Ne kupujem vrećice u dućanu jer imam uvijek u taški jednu vrećicu platnenu koju koristim gdje god idem, rekla je jedna umirovljenica dok je kumica na Dolcu rekla kako će kupcima nastaviti davati svoje vrećice. Ukupno 100 komada po jedan cent je 1, 20 eura, nije to tako strašno, objasnila nam je kumica na tržnici.
Podsjetimo, naplata je uvedena kako bi se smanjilo prekomjerno korištenje ovih vrećica i uveo red u potrošnju, kako su nam rekli iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Također, poznato je da cijenu određuje trgovac, a tako su iz Konzuma i Studenca otkrili da će se vrećice kod njih naplaćivati jedan cent po komadu.