Tajnu zamrznutog peršina otkrila nam je gospođa Branka. Zahvaljujući njezinom savjetu shvatili smo kako to cijeli život radimo krivo. Dobro, ne možda krivo, nego manje praktično. Naime, umjesto klasičnih posudica ili vrećica u zamrzivaču iz kojih vadimo ovaj začin, postoji puno praktičnije rješenje…
Kada je u pitanju svježe i domaće, nema onoga tko to više poštuje od naših starih domaćica. U potrazi za friškim sastojcima ručka, umirovljenice su tako najčešći gosti tržnica. No, ne može se ići svaki dan pa je neke namirnice potrebno smrznuti. Kada je u pitanju peršin, bez njega nema dobrog ručka, a kamo li domaće juhe. No, kako ga očuvati svježeg za svakodnevnu uporabu? E, to nam je otkrila umirovljenica Branka koju smo sreli u kupovini grincajga na sisačkom placu.
“Tražim evo još grincajg za juhu. Štede na peršinu i celeru, a mrkve stave puno” – požalila nam se gospođa Branka koja je na plac stigla nakon što je “poljubila” vrata kod postolara, a nije uspjela pronaći ni nove kućne šlape. Dan joj stoga, dodala je, i nije baš neki. Dilemu joj stvaraju i mesnice, jer ne zna koliko je ponuda u njima domaća, a koliko je uvoz…
No, vratimo se peršinu, kod kojeg su stvari manje-više pouzdane, pogotovo uz Brankin trik.
“Ovaj zeleni dio mi ne treba, njega imam zamrznutog. Znate kako vam je to najbolje napraviti? Stavite ga u plastične posudice za led, u one male udubine stavite i naspete vode pa izvadite jednu zaleđenu kocku s tim peršinom i ubacite u jelo. Kada se zamrznu kocke, možete ih prebaciti u vrećicu neku u kištri. Praktično je i lakše nego kada ga zamrznete onako obično” – otkrila nam je.
Branka kaže da joj je tržnica navika, mjesto gdje se susretne s generacijom.
“To je nama penzićima društveni život. Popijemo kavicu, popričamo…“ – zaključila je naša sugovornica.