Tvornice su nekada radnicima davale stanove: ‘Suprug ga je dobio, otkupili smo ga odmah’
Poreznom reformom je definirano na koje će se nekretnine morati plaćati porez. Kratkih rukava su tako ostali oni koji svoju nekretninu daju u kratkoročni najam ili oni kojima je nekretnina prazna. S druge strane, u Jugoslaviji su stanove kupovale tvornice za svoje vrijedne radnike, a umirovljenica Ivana nam je ispričala kako je to nekada izgledalo.
Nova porezna reforma donijela je niz pravila oko nekretnina. Poznato je tko će po novome trebati plaćati porez, a na udaru su i umirovljenici koji svoje nekretnine iznajmljuju, o čemu smo više pisali i ovdje. Prisjetili smo se nekih drugih vremena kada su radnici dobivali takozvane društvene stanove.
Društveni stanovi su se mogli i mijenjati
Život nekada, u Jugoslaviji je za mnoge bio bolji i to iz više razloga. Jedan od njih su sigurno i društveni stanovi koje su dobivali radnici. Točnije, tada su stanove dobivali dobri radnici od tvrtke u kojoj su radili, a stanovi su se nalazili u blizini njihovog radnog mjesta. Tako bi se točno znalo u kojoj zgradi se nalaze radnici određene tvrtke. Isto tako, u nekim dijelovima zemlje, radilo se o kompletnim naseljima koje bi izgradila tvornica za svoje radnike. Naravno, morali su plaćati mjesečni najam, ali on je bio u iznimno malom iznosu.
– Moj pokojni suprug je dobio stan, jer je dugo radio i bio je dobar radnik. U istoj zgradi su stanove dobili i drugi radnici njegove tvrtke. To je prije bilo normalno, rekla nam je umirovljenica Ivana.
Dodala je i kako su stanove dobivali i oni koji nisu imali novca, odnosno ovdje se radilo o solidarnom stanovanju za one najsiromašnije. Jednako tako, stanovi su se mogli i mijenjati. Tako se netko tko je dobio stan koji mu je bio prevelik mogao zamijeniti s drugom osobom u manjem stanu.
Još uvijek nisu otkupljeni svi stanovi
S druge strane, ovi stanovi su ipak bili državni pa ako su ih ljudi htjeli imati u svojem vlasništvu su ih trebali i otkupiti. Još uvijek nisu otkupljeni svi stanovi, ali u Zagrebu i Osijeku je procjena kako će se to dogoditi kroz naredne dvije godine. Koliko je stanova u otkupu u Zagrebu, Rijeci i Osijeku možete pročitati na našem sestrinskom portalu baustela.hr.
– Mi smo stan otkupili odjednom. Čini mi se da se tada radilo o iznosu od 8.000 maraka. Cijena je ipak ovisila o samom stanu i njegovoj veličini, ispričala nam je 88-godišnja Ivana.
Na kraju nam je rekla kako im je ovo znatno olakšalo život, ali i kako misli da bi i danas trebala postojati takva praksa, umjesto da se uvodi porez na nekretnine od kojih će ponovno biti uskraćeni stariji građani. Osim stanova, nekada su postojala i radnička odmarališta od tvornica diljem Hrvatske gdje se odlazilo ljetovati. Kako je to izgledalo ispričala nam je umirovljenica Branka u ovom tekstu.