Supružnici Anić zajedno fotografiraju, a izdali su i dvije knjige o svojem najdražem otoku
Višnja i Marijan Anić su umirovljenici koji su već nekoliko desetljeća zaljubljeni u Brijune. Toliko vole ovo mjesto da su nedavno predstavili i svoju drugu knjigu naziva ‘Brijunske šetnje’. Osim toga se bave i fotografiranjem mora na jedan poseban način, a većina fotografija nastaje upravo na spomenutom otoku. Ispričali su nam kako je sve krenulo, ali i na koje su sve prepreke naišli na svojem putu.
Da se upornost isplati, ali i da je ljubav glavni životni pokretač dokazuju umirovljeni bračni par Višnja i Marijan Anić koji su svoje oduševljenje Brijunima pretočili u knjigu ‘Brijunske šetnje’. Ovu knjigu su izdali pod svojom nakladom, a ispričali su nam sve detalje.
Fotografije s posebnim efektom
Kako nam je rekla gospođa Višnja, ona i suprug su počeli fotografirati još u osnovnoj školi, a nekada je to bilo manje, dok nekada više intenzivno. Kako su se stvari digitalizirale, priznaje nam da je i njihova strast za fotografijom bila sve veća pa su fotografirali gotovo opsesivno razne motive. Ipak, posebnu pažnju daju fotografiranju mora. Pogotovo mora na Brijunima.
– Pišući našu prvu knjigu o Brijunima, ‘Brijuni kamerom zaljubljenika’ 2001. godine, slučajno smo napravili i nekoliko snimki valovitog mora u plićaku i otkrili da se katkada pod određenim kutom, u određeno doba dana događa lom svjetla koji u sinergiji s valovima daje specijalni efekt, ispričala nam je Višnja.
Ovaj efekt o kojem govori izgleda stvarno posebno, a fotografije više nalikuju na slike koje je netko nacrtao. Upravo zbog te posebnosti se i javnost zainteresirala za njihov rad pa su do sada imali ukupno 12 izložbi diljem Hrvatske, ali i u Grazu.
Ljubav prema Brijunima je počela prije 37 godina
Ljubav prema Brijunima je krenula davno i to sasvim slučajno. Sada ovaj bračni par koristi svaki trenutak na otoku za bilježenje detalja i njegovih ljepota.
– Prvenstveno fotografiramo Brijune, na kojima smo kroz tri desetljeća ukupno proveli oko dvije godine. Najčešće nas prolaznici mogu vidjeti kako stojimo na stijenama ili plažama, nagnuti iznad mora s našom foto opremom, objašnjava nam sugovornica.
Dodala je i kako je ljubav prema ovom otoku počela još 1986. godine kada je bila na jednodnevnom izletu sa školom u kojoj je radila. Svoje je oduševljenje prenijela mužu pa su ubrzo zajedno otišli tamo i zauvijek se zaljubili u Brijune.
O knjizi ‘Brijunske šetnje’
Posljedica ove velike ljubavi su i dvije knjige, od kojih su drugu ‘Brijunske šetnje’ izdali u vlastitoj nakladi.
– Knjiga je oda prirodi i kulturnoj baštini Brijuna, ali isto tako i zahvalnosti vizionaru Paulu Kupelwieseru koji je krajem 19. stoljeća uredio otok za nas, ali ovu današnju bujnu raskoš, sam nije doživio. Kad već spominjemo zahvalnost, osjećali smo potrebu reći hvala ekipi koja nam je pomogla i to zajedničkim izletom i promocijom knjige na Brijunima, rekla je gospođa Anić.
Imaju i svoju Facebook stranicu
Nije sve išlo glatko u pisanju knjige jer su supružnici naišli i na nekoliko zdravstvenih prepreka. Upravo zato su mislili da neće uspjeti izdati ovu knjigu, ali tu su onda uskočili članovi obitelji, prijatelji i susjedi koji su pomogli oko prevođenja i ispravljanja teksta.
– Knjigu “ Brijunske šetnje” smo počeli pisati prije pet godina i spletom okolnosti bili prisiljeni napraviti pauzu. Knjiga je ponovno krenula na inzistiranje naše ambiciozne urednice Željke Tihomirović. U međuvremenu se suprug razbolio, meni je oslabio vid pa sam umjesto dosadašnje komunikacije mailovima prešla na telefonsku komunikaciju sa strpljivim grafičkim urednikom naše knjige Daliborom Ferenčinom. Bilo je vrlo izazovno, na trenutke i bezizgledno, rekla je umirovljenica.
Ako želite vidjeti više fotografija ovih talentiranih i upornih umirovljenika, to možete napraviti na Facebook stranici ‘The sea paintings’, koju uređuje Višnja koja kaže da svakodnevno pokušava dodati nove fotografije harmonije mora i prirode. S obzirom na to da ima probleme s čitanjem i pisanjem, nekada na objave potroši i cijelu večer.