Seksualna terapeutkinja o seksu u starijoj dobi: ‘Seksualnost može poprimiti često dublje i opuštenije oblike’
Seks u starijoj dobi se smatra tabuom o kojem se, nažalost, ne priča toliko često. Ipak, ovo je vrlo važna tema, a kako bismo saznali sve detalje, za savjete smo upitali seksualnu terapeutkinju Natašu Barolin Belić. Ispričala nam je kako je seks u zreloj dobi drugačiji od onoga u mlađoj, kako se javljaju pojedini problemi poput suhoće rodnice kod žena ili problema s erekcijom kod muškaraca koji se mogu lako riješiti. Jednako tako, dodala je da je moguće biti sretan u vezi i bez seksa, samo ako je to zajednički izbor partnera. Dala nam je i konkretne savjete za povećanje libida, a otkrila je i kako začiniti stvari u spavaćoj sobi.
Postoje razne predrasude o seksu u starijoj dobi. Tako se misli kako se stariji ne seksaju, ali i da nemaju interesa za seksom. Ovo nije istina, ali se zato seks razlikuje u zrelim godinama. Javljaju se i pojedini problemi, a sve nam je objasnila seksualna terapeutkinja.
‘Moguće je zadržati interes za seksom do kraja života’
Rijetko kada se razgovara o seksu u starijoj dobi, a postoje i predrasude da stariji ljudi nemaju seksualni život i da nemaju interes za njim. Postoje i razmišljanja da nije u redu da to rade starije osobe ili pak da nisu sposobni imati bilo kakve seksualne odnose, kako nam je rekla seksualna terapeutkinja. Dodaje i kako su to sve zablude i pogrešna mišljenja.
Ipak, jedno je sigurno. Godine nose svoje pa dolazi i do određenih promjena na i u tijelu. Upravo to može biti razlog manje seksualne želje u starijoj dobi.
– Istina je da s početkom andropauze počinje smanjivanje testosterona. Također je istina da žene u postmenopauzi nemaju razine hormona koje su imale u plodnoj dobi. Zbog toga je moguće i očekivano da seksualna želja u starijoj dobi bude manja. No, hormonalne promjene ne znače da seksualna želja potpuno nestaje. Seksualna želja je povezana i s drugim čimbenicima, ne samo s razinom i vrstom hormona. Tako da je moguće zadržati interes za seksom do kraja života, objasnila nam je Barolin Belić.
‘Seksualnost u starijoj dobi ne mora izgledati isto kao u mlađoj’
Također, upravo zbog ovih, ali i drugih stvari, seks kod starijih osoba će biti nešto drugačiji nego kod onih u mlađoj dobi. Ovo potvrđuje i seksualna terapeutkinja koja kaže kako starije osobe imaju veliko životno iskustvo, najvjerojatnije poznaju sebe bolje nego što su se poznavale u mladosti, a znaju i bolje što žele i što ih uzbuđuje pa se ne srame tražiti u seksu ono što im je potrebno.
– Važno je i korisno naglasiti da seksualnost u starijoj dobi ne mora izgledati isto kao u mlađoj, već može poprimiti drugačije, često dublje i opuštenije oblike. Fokus na užitak, povezanost i senzualnost može stvoriti bogatiju seksualnu dinamiku. Važno je, no to vrijedi za svako životno doba, u starijoj dobi nešto više, da se u život uključe zdrave navike (prehrana, kretanje, odmaranje) i seksualnost u starijoj dobi može biti puna užitka i radosti, poručuje seksualna terapeutkinja.
Postoje i sretne veze bez seksa, ali…
Dobra je vijest i da se stvari u spavaćoj sobi mogu začiniti na razne načine i kod osoba u zrelim godinama, pri čemu je najvažnije otvoreno komunicirati o onome što partneri žele i na koji način to žele. Važno je i poštivati želje i ograničenja partnera, a to je ujedno i jedan od temelja za ugodan zajednički seksualni život, kako nam je objasnila sugovornica.
– Ako oboje osjećaju ugodu kada razmišljaju o seksualnim aktivnostima i kada se ta ugoda produži i u aktivnost, neće biti problema da se oboje potaknu na seksualnu aktivnost. Ako nema otvorenosti ni poštovanja prema željama i ograničenjima partnera, bit će veliki izazov potaknuti partnera na seksualnu aktivnost ako je to povezano s neugodnim mislima i iskustvima.
S druge strane, postoje i partneri kod kojih nema seksa, a kako nam je rekla stručnjakinja, oni mogu biti sretni i bez ovoga čina, samo ako je to zajednički izbor. Dodaje i kako ako jedna osoba nametne život bez seksa, a druga želi seksualnu bliskost i odnose, onda se ne može govoriti o sreći u odnosu jer nema odgovora ni zajedničkog izbora.
– Seksualni život je važna komponenta zadovoljstva i ljubavnog odnosa kod partnera u svakoj dobi pa i u starijoj dobi. Nerazumijevanja, odbijanja, prisile u području seksualnosti će svakako imati suprotan učinak i bit će smanjena kvaliteta zadovoljstva u ljubavnom odnosu, objasnila je sugovornica.
Kako riješiti određene probleme kod seksa u starijoj dobi?
Prema iskustvu Nataše Barolin Belić, starije osobe koje su zainteresirane za predavanja i temu seksualnosti znaju i upoznati su s izazovima seksualnosti u starijoj dobi, spolnim bolestima i sličnim. Upravo zato su nas zanimali i koji su točno izazovi, odnosno problemi u seksu s kojima se susreću starije osobe.
– Kod žena je na prvom mjestu suhoća rodnice i s tim povezani bolni snošaj. Kod muškaraca je to erektilna disfunkcija. Danas srećom postoje različiti tretmani i pomoćna sredstva koja pomažu kod suhoće rodnice. Neki tretmani za žene se rade kod ginekologa, potpuno su bezbolni i dugotrajniji. Što se tiče sredstava, na tržištu postoje brojni gelovi, kreme, vaginalete koje redovno, pravilnom upotrebom mogu pomoći i umanjiti smetnje suhoće rodnice i boli pri snošaju. Što se tiče muškaraca, također postoje tretmani koji se provode kod urologa i potpuno su bezbolni. Osim tretmana, tu su i tablete koje pomažu u održavanju erekcije a mogu se dobiti na recept kod liječnika obiteljske medicine ili kod urologa, rekla nam je Barolin Belić.
Dodaje i kako kada postoji neki drugi zdravstveni problem koji je možda vezan uz pokrete ili kretnje, važno je razgovarati s odgovarajućim specijalistom. Ovdje će se onda vidjeti što se točno može učiniti da pokretljivost bude bolja ili manje bolna.
Povećanje libida
Pitali smo seksualnu terapeutkinju i što napraviti u slučaju smanjenog libida. Ovo je također jedan od problema koji se može javiti kod seksa svih dobnih skupina. Kako se libido može povećati u zreloj dobi nam je u devet točaka otkrila Barolin Belić.
1. Održavanje fizičke aktivnosti
Redovita tjelovježba, poput šetnji, plivanja ili joge, potiče cirkulaciju, poboljšava raspoloženje i podržava hormonalnu ravnotežu. Kegelove vježbe također mogu pomoći u jačanju mišića zdjelice i poboljšanju seksualne funkcije.
2. Uravnotežena prehrana
Namirnice bogate antioksidansima, zdravim mastima (npr. avokado, orašasti plodovi, maslinovo ulje), cinkom (npr. školjke, sjemenke bundeve) i vitaminima B grupe mogu podržati libido i energiju. Tamna čokolada i začini poput đumbira ili cimeta također su poznati kao prirodni afrodizijaci.
3. Smanjenje stresa i promicanje opuštanja
Stres i umor često su inhibitori libida. Tehnike poput mindfulness meditacije, dubokog disanja i masaže mogu smanjiti napetost i pomoći osobi da se bolje poveže s vlastitim tijelom.
4. Hormonalna ravnoteža
S godinama se razine hormona (poput testosterona i estrogena) smanjuju, što može utjecati na libido. Savjetovanje s liječnikom o mogućnostima hormonske nadomjesne terapije ili prirodnim dodacima (poput maca praha) može biti korisno.
5. Održavanje emocionalne bliskosti
Intimnost nije samo seksualni čin, već i emocionalna povezanost s partnerom. Otvoren razgovor o željama, fantazijama i potrebama stvara sigurniji prostor za istraživanje i povećava uzbuđenje.
6. Istraživanje novih oblika užitka
Libido ne mora nužno biti vezan za penetrativni seks. Istraživanje dodira, senzualne masaže, zajedničkog gledanja erotskog sadržaja ili korištenje igračaka može pomoći parovima da ponovno probude strast.
7. Kvalitetan san
Nedostatak sna utječe na hormone i libido. Poboljšanje higijene spavanja može imati značajan učinak.
8. Izbjegavanje alkohola i pušenja
Pretjerana konzumacija alkohola i pušenje smanjuju cirkulaciju i mogu utjecati na seksualnu funkciju.
9. Podrška kroz terapiju
Ponekad poteškoće s libidom imaju emocionalne ili psihološke korijene. Seksualna terapija ili individualna terapija mogu pomoći u otkrivanju i prevladavanju tih blokada.
Što vi mislite o seksu u starijoj dobi nam možete otkriti u našoj anketi ispod: