Psihologinja nam je otkrila sve o tugovanju, ali i zašto je važno otići na groblje

Ana Kanazir
1. studenoga 2024.
Priče
A- A+

Blagdan Svih svetih je dan kada mnogi posjećuju grobove svojih najmilijih. Upravo je to vrijeme obilježeno i većom tugom i osjećajem usamljenosti. Ipak, odlazak na groblje može pomoći osobi u shvaćanju da je gubitak stvaran i omogućiti joj povezanost s vlastitim osjećajima, kako nam je objasnila psihologinja Doris Radolović. Dodala je i kako je bitno kod svih stadija tugovanja imati socijalnu podršku bližnjih.

Psihologinja Doris Radolović u krugu i crno-bijela fotografija starije osobe na prozoru

Psihologinja Radolović o tugovanju | Foto: Privatna arhiva/Pexels

Smrt člana obitelji i bliskih osoba izaziva veliki stres. Nakon ovog potresnog događaja, tugovanje se odvija u nekoliko stadija, dok je izražavanje tuge različito kod svakoga. Posebno težak može biti obilazak groblja na blagdan Svih svetih. Više o ovoj temi nam je otkrila psihologinja.

Stariji gospodin sjedi na obali
Svjetska zdravstvena organizacija je rekla svoje: Usamljenost je opasna kao pušenje 15 cigareta dnevno

U tugovanju je izuzetno važna socijalna podrška

Svi sveti povezuje se s odlaskom na groblje. Prilika je ovo za urediti grobove najmilijih, staviti na njih cvjetne aranžmane ili lampione. Ipak, odlazak na groblje uvijek sa sobom nosi i dozu tuge. Tugovanje je neizbježno iskustvo koje svaka osoba doživi u životu, a događa se nakon smrti voljene osobe i to u nekoliko stadija. Jednako tako, pojedinci se nekada u procesu tugovanja vraćaju već preživjelim stadijima, a zatim opet krenu naprijed, u reorganizaciju života, kako nam je objasnila psihologinja Doris Radolović.

– Nakon smrti, osoba proživljava duboko tugovanje koje se odvija kroz različite stadije: stadij akutnog tugovanja, stadij apatije i dezorganizacije i stadij reorganizacije. Stadiji tugovanja obuhvaćaju karakteristične obrasce ponašanja koji se pojavljuju nakon što osoba doživi gubitak voljene osobe. U svakom od stadija tugovanja izuzetno je bitna socijalna podrška od strane obitelji ili prijatelja jer osobama koje su izgubile blisku osobu potrebna je podrška okoline da im olakša prilagodnu na novu situaciju, rekla nam je psihologinja.

‘Odlazak na groblje može pomoći osobi u shvaćanju da je gubitak stvaran’

Nekim je pojedincima prilagodba na nove okolnosti života bez voljene osobe vrlo teška, otkriva psihologinja. Posebno teško je u određenim trenucima, među kojima je i upravo nadolazeći blagdan.

– Odlazak na groblje za blagdan Svih svetih može pomoći osobi u shvaćanju da je gubitak stvaran odnosno prihvaćanju stvarnosti smrti i omogućiti joj povezanost s vlastitim osjećajima. Rituali pružaju priliku da izrazimo misli i osjećaje o umrlome te omogućuju i potiču sjećanja na voljene osobe što može olakšati proces tugovanja. Uz to, okupljanje članova socijalne mreže može uvelike olakšati bol i patnju koju osobe osjećaju te pomoći u dijeljenju muka radi gubitka, objasnila je Radolović.

S druge strane, neki ljudi nakon gubitka voljene osobe nose crninu. To može trajati od nekoliko mjeseci, do nekoliko godina pa i cijeli život.

– Iako se obično ističe da je očekivano trajanje dubokog tugovanja nakon gubitka bliske osobe oko godinu dana, to je vrlo individualan proces čije je trajanje različito. Gubitak voljene osobe često izaziva različite reakcije i načine izražavanja tuge. Jedan od tih načina je nošenje crnine, što tradicionalno društvo često povezuje sa žaljenjem. Mnogim osobama je u procesu tugovanja važno i od pomoći slijeđenje tradicija i rituala (npr. nošenje crnine i odlazak na groblje) jer oni pridonose strukturi i redu, kazala nam je sugovornica.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap