Njegovateljica Melika u svom poslu vidi i lijepe strane: ‘Bogatstvo je u pomaganju’
Njegovateljica Melika Begić Šarac, 48-godišnjakinja iz Donjeg Miholjca s nama je podijelila kako je raditi kao njegovateljica i danonoćno brinuti o starijima i nemoćnima. Većinom brine o osobama s demencijom i Alzheimerovom bolesti, a kako je sama navela, to nije nimalo lako. No, kazala je da postoje i lijepe strane ovoga posla, a to je pomaganje osobi u potrebi i druženje s obitelji o čijem starijem članu obitelji brine.
Melika Begić Šarac kao njegovateljica radi već gotovo deset godina. Isto toliko već živi i u Hrvatskoj, točnije u Donjem Miholjcu sa suprugom. Rodom je iz Bosne i Hercegovine, a tamo je završila i tečaj za njegovateljicu.
‘U nekim obiteljima prođete i sito i rešeto’
Njegovateljica Melika trenutno radi u Elan Livingu koji je u Hrvatskoj pokrenuo projekt 24-satne njege i njege za starije i nemoćne u Hrvatskoj. Kazala je da je već desetak godina ovaj projekt aktivan i u Njemačkoj, a upravo s njemačkim umirovljenicima sada radi i ona. Lani je primjerice radila u Posedarju kod Zadra. Tamo je boravila nešto više od dva mjeseca, a većinom se u tom periodu odrađuju ‘turnusi’, kako je navela, dok mogu trajati i nešto kraće, oko šest tjedana. Prije nego je došla raditi u Hrvatsku, a potom i Njemačku završeni tečaj za njegovateljicu je morao biti priznat u Zagrebu. Prije ovog posla radila je kao pomoćna kuharica u jednom restoranu.
– Radila sam kao njegovateljica u Hrvatskoj i Njemačkoj. Sada puno više radim vani nego ovdje. Postoji razlika među korisnicima, jer su Nijemci ipak hladnija nacija nego mi. No, nisu svi takvi, mnogo ih je vrlo drago, ali u nekim obiteljima prođete ‘sito i rešeto’.
Prije tjedan dana je došla kući, a proteklo vrijeme radila je s djedom i bakom koji imaju demenciju, a uz to su i polupokretni. Većinom brine o osobama koje imaju Alzheimerovu bolest, kao i umirovljenicima koji su potpuno nepokretni.
‘Ovaj posao ima i svoje lijepe strane’
– Sa starijima sam cijele dane, 24 sata. Brinem o njima prema njihovim potrebama, ono što zahtijeva njihova dijagnoza. Posao njegovateljice uključuje kuhanje, nabavku hrane, pranje rublja, kupanje, tuširanje, davanje lijekova ako je potrebno, ispričala nam je Melika koja za vrijeme njege starije osobe uvijek živi kod obitelji o čijem članu brine i tamo boravi cijelo vrijeme.
Vrlo je teško, napominje, raditi s osobama koje pate od demencija, pogotovo ako je uz to kod njih prisutna i agresija. No, rekla je da postoje i lijepe strane ovoga posla.
– Svi kažu da je najteže raditi s nepokretnom osobom, ali za mene je to puno lakše u usporedbi s onim starijima koji imaju demenciju ili Alzheimerovu bolest. Takve su bolesti po meni najteže, još ako je tu prisutna i agresivnost. Većinom njegujem takve starije osobe. Recimo nisam radila s umirovljenicima koji se hrane preko sonde ili onima koji imaju stomu, jer to već prelazi u palijativnu njegu i zadatak je medicinskog stručnog osoblja. Ovaj posao ima i svoje lijepe strane, recimo kada se družite s obitelji. Ima mnogo obitelji gdje je stvarno krasno biti, gdje vlada pozitivnost i gdje ste dobro prihvaćeni. Teško je kada dođete negdje gdje vas ne prihvaćaju ili su arogantni. No, postoji bogatstvo u pomaganju potrebitima, objasnila nam je njegovateljica Melika.
Podsjetimo, postoje i neformalni njegovatelji. To su članovi obitelji ili drugi bližnji koji preuzimaju brigu o starijim osobama koje se ne mogu same brinuti o sebi. Njegovatelji se brinu da stariji vode normalan život pun ljubavi, ali i da uvijek imaju potrebnu skrb i pomoć oko svakodnevnih problema, o čemu više možete pročitati ovdje.