Irena Poje: ‘Fuzija stakla je sve popularnija, a vi i peć ste partneri u ovom zanatu’

Ana Kanazir
8. veljače 2025.
Priče
A- A+

Irena Poje – Oxenham stoji iza brenda Amalgam glass i bavi se fuzijom stakla, odnosno spaja dva ili više komada stakla u jedan predmet. Sve je krenulo sasvim slučajno kada ju je u jednom dućanu privuklo staklo duginih boja pa je odlučila i sama izrađivati stvari od stakla. Sada ima izložbe, drži radionice i tečajeve, a iako se približava godinama za mirovinu, kaže kako još ne razmišlja o tome da se umirovi. Dodaje i da će se staklom baviti dok god joj to bude zdravlje dopuštalo jer ju to opušta i usrećuje.

Irena Poje – Oxenham na izložbi svojih predmeta od stakla

Irena Poje – Oxenham | Foto: Privatna arhiva

Fuzija stakla postaje sve popularnija, a Irena Poje – Oxenham se ovom hobiju posvetila u potpunosti. Osim što izrađuje razne predmete, drži radionice, tečajeve, izlaže na sajmovima, a ima i svoje izložbe. Saznali smo koliko je teško baviti se fuzijom stakla i kako zapravo sve izgleda.

Sve je počelo prije 12 godina

Amalgam glass je ime obrta Irene Poje – Oxenham. Ona se tako bavi fuzijom stakla, odnosno spaja komade stakla kako bi dobila jedan predmet. Iako je po struci ekonomistica, njezin se život promijenio 2013. godine kada je u jednom hobi dućanu vidjela staklo duginih boja. Tada je to bila ljubav na prvi pogled, a bavljenjem fuzijom stakla je za nju bio izazov koji nije mogla propustiti.

– Upisala sam se na jedan tečaj koji se pretvorio u niz godišnjih radionica gdje sam sve više otkrivala tajne fuzije stakla u predmetima koji su nastajali. Nakon nekoliko godina radionica odlučila sam kupiti peć za fuziju stakla i istraživati sama. Prošla sam nekoliko tečajeva i radionica u inozemstvu i otkrila nove tehnike i materijale koje možemo koristiti sa staklom, rekla nam je gospođa Irena.

Irena Poje – Oxenham na radionici fuzije stakla

Irena Poje – Oxenham | Foto: privatna arhiva

Što je uopće fuzija stakla?

Ipak, za početak je važno znati što je uopće fuzija stakla. Naime, radi se o spajanju dva ili više komada stakla u jedan predmet. To se radi s pomoću peći za staklo u kojoj temperatura doseže i do 900 stupnjeva, ovisno o tome što se radi i kakav se efekt želi postići. Fuzijom stakla se mogu izraditi različiti predmeti, od nakita, preko satova, zdjelica, tanjura, većih zdjela, svijećnjaka, slika pa sve do ukrasa za bor.

Kako nam otkriva sugovornica, tehnika je jako zanimljiva i uvijek joj je zadovoljstvo nakon pečenja otvoriti peć. Upravo tada vidi koje joj iznenađenja nosi jer su ona i peć partneri u ovom zanatu.

– Fuzija stakla postaje sve popularnija kod nas. Možemo je usporediti s keramikom. Keramika i staklo se oboje trebaju peći kao bi dobili finalni proizvod. Kod keramike proces traje dosta dulje i do nekoliko tjedana, no kod stakla nam neki predmet može biti gotov za dva dana. Iako se neki boje da će se porezati i da je staklo kruti mediji u odnosu na glinu, ako pravilno baratamo staklom lako i brzo ćemo naučiti kako nešto izraditi, otkrila nam je.

Polaznici radionica su većinom umirovljenice

Znanstveno dokazano: Hobiji čine starije osobe zdravijima, sretnijima i zadovoljnijima

Saznali smo kako je za izradu predmeta prvo potrebna ideja koja se onda razradi. Upravo o ideji predmeta i ovisi koliko će trajati sama izrada. Irena nam je rekla kako nekada manji predmeti oduzmu više vremena nego veliki, ali i da sve dosta ovisi o peći. Točnije, sve ovisi o tome koliko se nešto puta peče, jer svako pečenje traje oko 16 sati. Najdulje joj je tako trebalo da izradi neke zdjele koje su pečene četiri puta zbog zahtjevnosti tehnike koje je koristila.

Kako bi drugima približila svoju ljubav i kako bi se što više osoba moglo baviti fuzijom stakla, Poje – Oxenham od 2021. godine održava radionice i tečajeve fuzije stakla. Na tečajevima se uči rezanje, bojanje i razne tehnike, a izradi se i 12 ili više raznih predmeta. Na radionicama se izrađuje jedan predmet, a upoznaje se s tehnikama i načinom izrade predmeta.

– Moji polaznici su uglavnom žene u srednjim godina i penzionerke kojima je ovo izvrsna zabava, opuštanje i druženje u okruženju gdje nešto i učimo. Mladi mi dolaze na radionice kada izrađujemo nakit ili ukrase za bor.

Dodaje i kako tečajevi pružaju dozu lijepog druženja u ugodnom okruženju. Tu bude i zabave, šale, učenja, a uvijek se i nečime počaste.

Umjetnost i kreativni rad opušta

Uz radionice i tečajeve, ova kreativka svoje radove izlaže i na raznim izložbama diljem Hrvatske, ali i u susjednim zemljama, a može se pronaći i na sajmovima. Nova izložba se sprema u svibnju, dok 5. veljače kreće tečaj fuzije stakla u trajanju od tri mjeseca, a radionice se mogu uvijek organizirati i bukirati na upit.

– Od bilo koje umjetnosti u našoj zemlji je teško živjeti, no ako volite nešto raditi onda ne odustajete. Umjetnost i bilo koji kreativan rad opušta, dozvoljava nam da se odmaknemo od svakodnevice, naučimo nešto novo, uđemo u svijet mašte i pokažemo kreativnost koju nismo ni znali da imamo. Ja mislim da svatko ima to u sebi samo to treba probuditi, rekla nam je sugovornica za kraj.

Saznali smo i kako još ne razmišlja da se umirovi. Ipak, ako to učini sigurno će se baviti staklom dok god joj to zdravlje bude dopuštalo.

– To me opušta i usrećuje. Moj studio je u mojoj kući tako da od toga ne mogu pobjeći.

Copy link
Powered by Social Snap