Građani su nam otkrili što misle o klađenju: ‘Bitno je ne pretjerivati, što je nekad jako teško’
Klađenje je široko rasprostranjena aktivnost, a u Hrvatskoj se stariji više klade u lokalima, nego u online kladionicama. Osim toga, skloniji su lutrijskim igrama. Pitali smo vas što mislite o klađenju, kladite li se uopće i koliko često. Mišljenja su podijeljena, dok neki smatraju da je klađenje ‘pošast’, drugi su se s njime upoznali već davno, a ne kriju i da danas uz ‘nogač’ vole uplatiti pokoji listić.
Klađenje mnogima nije strana aktivnost, a brojni je povezuju s gledanjem sporta. Inače, građani u Hrvatskoj se sve više klade, pokazali su podaci Porezne uprave, a o tome smo pisali ovdje. Mnogi misle da bi klađenje trebalo potpuno izbaciti jer to utječe i na sport, dok je drugima umjereno klađenje uz praćenje sporta, ‘gušt’. Oprečna smo mišljenja čuli i na zagrebačkim ulicama, a bilo je i onih koji nemaju tu naviku, ali nemaju ni ništa protiv.
‘Bitno je imati mjeru, ne pretjerivati’
Mnoge osobe s kojima smo razgovarali istaknule su da se ne klade nikada. Jedna osoba rekla je da bi klađenje trebalo potpuno izbaciti jer to utječe na sport. Osim toga, dodala je da utječe i na djecu te da je vrlo loše što im je dostupno. S druge strane, neki ne vide ništa loše u klađenju, uživaju u njemu, ali naglašavaju da treba biti umjeren.
– Lakše se prati nogomet, ljepše je malo kad se kladiš, staviš nešto na listić. Moj otac se kladio još dok je bila bivša država, a moj put je bio takav što bih mu ja nosio listiće na uplatu. Onda sam i ja to počeo pratiti, kao klinac sam već znao što je klađenje. Baciš par ‘eurića’ pa ti nešto uleti ili ne uleti, bitno je imati mjeru, ne pretjerivati, što je nekad jako teško. Neću lagati, lakše mi je uz listić pratiti ‘nogač’, ali hvala Bogu sve je pod kontrolom, otkrila nam je jedna osoba.
Poznato je da se i bez istraživanja može utvrditi da u klađenju znatno više sudjeluju muškarci nego žene, ali upravo su mnogi čvrsto protiv toga. Tako je jedan muškarac naglasio kako se nikada ne kladi, nikada nije i ne bi to preporučio nikome. Također, smatra da je to ‘pošast suvremene civilizacije’ koja je previše dostupna svima, što je vrlo tragično.
‘Ne mora biti loša navika, ako je pod kontrolom’
– Ne kladim se, ali nemam ništa protiv. Koga veseli, nek’ se kladi, rekla je druga osoba dok je jedan umirovljenik objasnio da klađenje ne mora nužno biti loša navika, ako je pod kontrolom te da je loše ako je izvan kontrole.
Upravo je sociolog Kozjak za portal Mirovina.hr objasnio kako sudjelovanje u igrama na sreću može pozitivno utjecati na čovjeka, ako ne oduzima suviše vremena i ako je potrošnja za igre na sreću svedena u okvire realnih odnosno raspoloživih materijalnih mogućnosti, o čemu smo pisali ovdje.
Također, naglasio je kako se u Hrvatskoj mnogo više klade mlađe osobe nego starije, a ključni razlog su svakako niske mirovine pa si tako klađenje mogu priuštiti samo ponekad, ali ne s većim iznosima. Isto tako, rekao je da stariji najviše sudjeluju u lutrijskim igrama kod kojih je rizik osjetno manji te da više od online kladionica, posjećuju lokalne.