[FOTO] Što smo nosili od modnih 20-ih kroz naredna desetljeća?

Jasmina Grgurić Zanze
3. siječnja 2018.
Priče
A- A+

Donosimo presjek po modnim desetljećima koja su uvela revoluciju u žensko odijevanje i uvelike odredila kako se oblačimo danas. Mnoge stvari koje smo nekada nosili zadržale su se ili se iznova vraćaju u modu, a ono što iz nje nikada ne izlazi su grudnjaci, najlonke, crveni ruž, jeans i kupaći kostim

Modu 40-ih obilježile su kraće suknje i stroži krojevi (screenshot/Youtube)

Modne 20-e: Vrijeme snažnih ekonomskih i socijalnih promjena uvelike je utjecalo i na modu novog desetljeća. Dvadesetih godina prošloga stoljeća žene su odjećom počele pokazivati karakter, a umjesto dotadašnje zatvorene elegancije željele su izgledati snažnije i provokativnije, a žudjele su za jednakošću s muškarcima. Tada su se počele zapošljavati, često i na muškim poslovima, kratile su kosu i počele nositi i danas vrlo popularnu bob frizuru. Dotadašnje neudobne haljine do gležnja zamijenile su mnogo kraće, ravne padajuće linije, dok su se na suknje često nosili jednostavni prsluci. Pulovere su nešto kasnije žene same plele kako bi im što bolje pristajali. Vrijeme je to popularnog Charlstona čije su plesačice u prozirnim haljinama s resicama simbolizirale zavodljivu i neovisnu ženu.

Također, dame su prestale nositi korzete te počele nositi hlače koje je u modu uvela popularna Coco Chanel. U uporabu je ušao ležerniji stil te puno grublje tkanine, a osim boba, nosile su se kovrče te niska punđa. Revoluciju je doživjela i šminka, crveni ruž stavljao se tek na sredinu usana kako bi one izgledale što manje, a neizostavan dio kozmetike bio je i puder u prahu. Što se donjeg rublja tiče, grudnjaka još nije bilo, nosili su se bodiji, fine košulje, a žene su steznicima grudi držale stisnutima. Čarape su postale tanje,svilene,  a glavni modni dodaci bili su šeširi, rukavice do zgloba te i danas popularna clutch torbica. Cipele su bile neudobne, s prosječnom petom od pet centimetara i kopčale su se na gumbe. U modu je na velika vrata ušla i bižuterija.

Prvi grudnjak i patent zatvarač

Modne 30-e: Već krajem prethodnog desetljeća počinje Velika ekonomska kriza što je obilježilo pad zlatne mode. Posla nije bilo, do hrane se teško dolazilo, zavladalo je siromaštvo pa su žene počele štedjeti na odjeći koju su često šivale same i to od vreća u kojima su nosile namirnice, no one su s vremenom imale različite uzorke i teksture. Parišku modu kasnije zamjenjuje ona američka, uzor ženama bile su holivudske glumice Greta Garbo i Irene Dunne, a stil je ponovno postao konzervativan, elegantan i damski. Naglašeni struk, čipka, nabori, lagani materijali, V izrez, zvono i ostali detalji doprinosili su ženstvenosti  jedne dame. Suknje su imale lagane falde, širile se prema dolje i padale ispod koljena. Bile su popularne haljine s trakom oko struka te one uske otvorenih leđa za večernje izlaske, a od materijala za njih se koristilo samo najbolje, svila i saten.

U modu je uveden jedan od najvažniji patenata današnjice – patent koji je prvu uporabu pronašao na dječjoj odjeći. Pojavio se i prvi grudnjak, koji se nosio u kombinaciji s pojasom i halterima. Poslovne žene odijevale su strukirana odjela s naborima, a često su bile zaogrnute i krznom. Kitile su se zlatom, pri čemu je bijelo bilo više na cijeni kao znak pripadnosti boljem staležu, a na vratovima su svoje mjesto pronalazili neizostavni biseri. Šešire su počele zamjenjivati kape i turbani, a cipele su bile zaobljenog vrha i debele pete. Malu revoluciju doživjela je i kosa koja je opet bila nešto duža, a moderne su bile blage, valovite kovrče. Zanimljivo, uz crveni ruž počele su se već tada u salonima za uljepšavanje koristiti i prve umjetne trepavice. Na vrhu popularnosti krajem 30-ih bile su haljine Scarlett O’Hare iz filma Zameo ih vjetar.

Modne 40-e: Ratne godine iznova su ženu stavile u „muški“ položaj pa je i moda ponovno morala poprimiti, u prvom planu, praktična obilježja. Žene su sada već bile emancipiranije, snalažljivije, šivale su same, a mnoge su i radile kao švelje. Počele su se nositi mrežice za kosu te su postale trend i izvan radnog okruženja. Čarape je bilo teško nabaviti pa su dame mazale noge kremama u boji te crtale šav kako bi stvorile iluziju da nose najlonke. Suknje su sezale do koljena, u modi je bila sivo-plava boja, a haljine su bile jednostavne i grublje nego u prethodnom razdoblju. Pojavila se i puna peta, a u širu uporabu ušle su i hlače koje su bile visokog struka. Haljina se nosila i u domaćinstvima, a u njoj su se obavljali i kućanski poslovi. Ramena su se naglašavala jastučićima, a pojavio se i prvi grudnjak sa žicom. Predstavljen je i prvi bikini, a žene su počele lakirati nokte crvenim lakom te stavljati crni eyeliner. Nosile su se podignute kovrče i pletenice, a među omiljene frizure se opet vratio i bob. Kasnijih 40-ih modna obilježja postavlja popularni Christian Dior, naglašavajući struk, kukove i grudi uz obilje tkanine.

Suknje olovka kroja i haljine s pregačom

Modne 50-e: Desetljeće glamura iznova je u prvi plan stavilo raskošne haljine i eleganciju, a Diorov je stil nakon početnih odbijanja ipak prihvaćen u svoj svojoj raskoši. Ratno razdoblje zamijenila je gracioznost, a dotjeranost je postala ultimatum. Haljinama se isticala figura pješčanog sata, a ispod stegnutog struka donji dio bio je bogat i pun volumena. Nosile su se raskošne, zvonolike suknje zanimljivih dezena, ali zbog praktičnosti obavljanja raznih poslova žene su prigrlile i jedan usporedni ležerni stil. U njemu nije nedostajalo elegancije jer se struk naglašavao lijepim remenima, a linije su pratile i bokove. Kod kuće su se nosile haljine s pregačom, dok večernje haljine od finih materijala više nisu imale naramenice.

Modni hit bile su uske suknje „olovka“ kroja koje su jako popularne i danas, a nosile su se uz neizostavne visoke potpetice. U uporabi su žive boje, a donje rublje izrađivalo se od najlona. Kupaći su kostimi doživjeli pravu revoluciju, kao i raskošni šeširi te klip naušnice. Nakit je bio decentan, moderni su bili i satovi na ženskoj ruci, a počele su se nositi i mačkaste naočale, također u trendu i danas. Vrijeme je to u kojem su nastale espadrile, oksfordice i cipele na malu nisku peticu, stoga ne čudi da su modne inovacije 50-ih u velikoj uporabi i dalje. Dame su modne uzore pronalazile u glumicama Sophiji Loren, Elizabeth Tailor, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marilyn Monroe i drugima.

Modne 60-e: Početak desetljeća nadovezao se na prethodno razdoblje, a što su godine odmicale to je i moda postajala sve liberalnija. Vrijeme je to pokreta za ljudska prava, rock’n rolla, obrazovanja i slobodnijeg načina života. U uporabu ulaze mini suknje, geometrijski printovi, visoke čizme i jarke boje. Haltere su zamijenile najlonke s gaćicama, a stvoren je i ultimativni modni hit koji na popularnosti nikada ne gubi – trapez hlače. Žene su počele nositi tajice i široke, šarene tunike,a  sve se više razvija i boemska kultura. Plodno je to modno razdoblje i za muškarce čija su odjela postala kicoška, s tankim kravatama, otkopčanim ovratnicima i cipelama u špic. Žene su u odjevnim kombinacijama tog vremena zauzuimale pomalo arogantni stav, a popularizirala se i mršava manekenka dječačkog izgleda, poznata „Twiggi“ koja je zamijenila raskošne obline 50-ih.

Među rokerima neizostavni komad odjeće bila je motoristička kožna jakna uz koje su se nosile trapezice, dok su „modsi“ nosili hlače užih nogavica i veste s V izrezom. Njih su krajem desetljeća zamijenili hippyji duge kose i lepršave odjeće u duginim bojama. Šezdesete su obilježili pop i op art, a čiji su se motivi nalazili i na odjevnim predmetima. Nosile su se perlice, narukvice, veliko prstenje i cvijeće kao neizostavan modni detalj. Dame su inspiraciju pronalazile u Jackie Kennedy, Jane Birken i već spomenutoj Twiggy, ali i ikoni 60-ih, Brigitte Bardot. Na području bivše države 60-e su obilježili plesnjaci i duh liberalizma sa Zapada, a za američkim modnim trendovima nije se više kaskalo.

Od disco šljokica do grubog punka

Modne 70-e: Hippy i rock stilu pridružuju se punk i disco pa je u modi zapravo bilo sve i svašta. Modni miks u prvoj polovici ovog desetljeća i dalje u središte pažnje stavlja šarene majice, tunike i hlače u trapez. Lepršave haljine kombiniraju se s torbama dugog remena i glomaznim natikačama, a koriste se prirodne tkanine. Vrijeme je to odjeće koja šalje poruku, doba jeansa,kasnije i poliestera, kože, marama, tuba haljina, ali i prvih lanaca i zakovica na odjeći punkera.

Dame su se najradije odijevale u hlače širih nogavica s remenom i košulje, frizure su pretežno bile duže i ravne, a nosile su se i velike ovalne naočale. Disco ljubitelji nisu mogli bez šljokica, blještavila, tila i vrtoglavo visokih potpetica. Mnogi smatraju kako bi moda 70-ih trebala ostati upravo u tom desetljeću i više se nikada ne ponoviti. Ipak, prave dame su i u tom periodu znale izvući ona najbolje iz ormara.

Modne 80-e: Ako su 70-e bile modno čudne, onda što reći za lude 80-e godine prošloga stoljeća? Stilovi iz prethodnog razdoblja postali su naglašeniji, u uporabu su ušle fluorescentne boje i lasteks, a sportska odjeća za aerobik kombinirala se u raznim varijantama odijevanja. Doba je to tajica, pretjeranih uzoraka i laka za kosu. Odjeća je postala svojevrsni izraz umjetničke nastrojenosti i avangarde, a poprimila je ulični karakter. Modna ikona s jedne je strane tako bila Madonna, a s druge pak glavni junaci serije Dinastija koji su njegovali nešto gospodskiji stil kroz sakoe, štikle, volumizirane frizure i naglašenu šminku na očima. Od šminke posebno je bilo popularno rumenilo, često u istoj boji kao i ruž. O 90-ima više-manje sve znamo, a sadašnje razdoblje najbolji je dokaz kako se dizajneri po inspiraciju neprestano vraćaju u prošlo stoljeće, zadajući i slažući razne varijacije na zadanu modnu temu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap