Bili smo u najstarijoj zagrebačkoj ljekarni ‘K crnom orlu’: ‘Umirovljenici su naši stalni gosti’

Ivana Moslavac
3. studenoga 2024.
Priče
A- A+

Ljekarna ‘K crnom orlu’ najstarija je zagrebačka ljekarna koja se nalazi na uglu Kamenite i Habdelićeve ulice na Gornjem gradu i zaštićeno je kulturno dobro. Voditeljica ljekarne, Maja Vugrinec nam je otkrila da ljekarna radi u kontinuitetu od davne 1355. godine i tada se prvi puta spomenula u dokumentu vezanom uz parnicu između apotekara Jakova i jednog krznara. U periodu od više stotina godina ljekarna je izmijenila nekoliko privatnih vlasnika, a zadnji su bili Vladimir Rojc i njegova obitelj. Od 1966. ljekarna je u vlasništvu Gradske ljekarne Zagreb, a u njoj je nekada radio i praunuk poznatog talijanskog pjesnika Dantea Alighierija. Česti posjetitelji najstarije ljekarne su i umirovljenici koji žive na Gornjem gradu.

Voditeljica Maja i stojnice

Voditeljica ljekarne Maja Vugrinec/Stojnice u ljekarni | Foto: Mirovina.hr

Najstarija zagrebačka ljekarna ‘K crnom orlu’ radi neprekidno od 14. stoljeća. Ljekarna je tijekom povijesti imala mnogo privatnih vlasnika koji su bili Česi, Austrijanci, Talijani, a posljednji je bio farmaceut Vladimir Rojc. Od 1966. ljekarnom upravlja Gradska ljekarna Zagreb. Tijekom posjeta ljekarni saznali smo mnogo zanimljivosti, a jedna od njih je da je ovdje radio Nicolo Alighieri, praunuk slavnog Talijana Dantea Alighierija.

Za ‘Noć muzeja’ izrađuju se tradicionalni pripravci

Ljekarna ‘K crnom orlu’ prvi se puta spominje u dokumentu vezanom uz parnicu između apotekara Jakova i jednog krznara. Zaštićeno je kulturno dobro i rado otvara vrata znatiželjnim turistima i svima koji žele saznati o povijesti ljekarništva. U ljekarni su nam rekli kako posebna posjećenost vlada tijekom kulturnog događaja ‘Noć muzeja’ koji se održava svake godine u siječnju. Tada su u ljekarni česti gosti i umirovljenici koji uživaju u razgledavanju stalnog postava ljekarne, kao i u izradi tradicionalnih receptura, odnosno galenskih pripravaka poput tigrove masti.

– Ljudi su oduševljeni s našim stalnim postavom jer to ne mogu nigdje drugdje vidjeti, pogotovo na ‘Noći muzeja’ kad posjetitelji mogu sudjelovati u izradi naših galenskih pripravaka, to je jedini dan u godini kada smo otvoreni za širu javnost. Ljekarna radi svaki dan 8-16 sati, a tada se može pogledati i stari dio, odnosno prednji prostor – ‘oficina’ gdje ulaze pacijenti i gdje im se izdaju lijekovi, rekla je voditeljica ljekarne Maja Vugrinec.

Prodaju se magistralni i galenski pripravci

Saznali smo i da je namještaj u ljekarni s početka prošlog stoljeća, to jest iz razdoblja secesije te da je star oko 120 godina. U policama starog namještaja postavljene su posude koje se nazivaju stojnice. U stojnicama su se nekada držali sastojci od kojih su se izrađivali lijekovi, a receptura je bila najstrože čuvana tajna svakog magistra farmacije, rekla je Vugrinec.

Zanimalo nas je koja je razlika između magistralnog i galenskog pripravka. U ljekarni su objasnili da se magistralni lijek izrađuje za određenog pacijenta, prema receptu propisanom od liječnika, iz djelatnih i pomoćnih tvari i tako se oblikuje u odgovarajući ljekoviti oblik, pr. kapi za oči ili nos. Galenski pripravci izrađuju se prema provjerenim recepturama iz stručnih priručnika te su izrađeni u galenskom laboratoriju ili laboratoriju ljekarne. To mogu biti sirupi ili čajevi od ljekovitog bilja.

Stojnice/Zgrada ljekarne 'K crnom orlu'

Stojnice u ljekarni/Zgrada ljekarne ‘K crnom orlu’ | Foto: Mirovina.hr

‘Umirovljenici vole ono što je postojano’

U ljekarnu ‘K crnom orlu’ najčešće dolaze umirovljenici jer na samom Gornjem gradu živi starija populacija. Voditeljica ljekarne ispričala nam je što umirovljenici najčešće kupuju. Naglasila je i da je posebna važnost u tradicionalnim recepturama koje su se pokazale kao djelotvorne i koje imaju tradiciju prije samog osnivanja galenskog laboratorija, ali od 1966. izrađuju se upravo tamo.

– Umirovljenici su naši stalni gosti. Oni su nam susjedi, imamo posebno razvijen odnos jer se znamo godinama. Zna se koja gospođa dolazi, kada se preselim uvijek pitaju gdje sam, isto kao i kad odem na godišnji odmor. Umirovljenici vole ono što je postojano i po pravilu, ono što se ne mijenja, ispričala je magistra farmacije i tako naglasila da od proizvoda najviše vole one iz njihovog galenskog laboratorija, dakle tradicionalne recepte.

Objasnila je kako najviše kupuju lijek protiv bolova, ali je trenutno i velika potražnja za sezonskim proizvodima, kao što su kapi protiv začepljenog nosa, sirup protiv kašlja, lijek protiv bolova i temperature. Sugovornica nam je rekla kako su proizvodi iz galenskog laboratorija pristupačni umirovljenicima, što je bitno s obzirom na manje mirovine.

– Najpoznatija je mast za reumu i neuralgiju, takozvana mast ‘tigrica’ koja je omiljena među umirovljenicima. To je mast koja rješava primjerice bolove u vratu. Na tržište je izašla kao ‘tigrica’ odnosno tigrova mast. Sada je također aktualna mast protiv prehlade i čaj protiv prehlade, istaknula je.

Stojnice i posljednji privatni vlasnik ljekarne Vladimir Rojc

Stojenice lijekova vrlo jakog djelovanja i posljednji privatni vlasnik ljekarne Vladimir Rojc | Foto: Mirovina.hr

Kako je ljekarna dobila ime ‘K crnom orlu’?

Zanimalo nas je otkuda crni orao na pročelju zgrade ljekarne. Ime ljekarne prvi je puta zabilježeno u Statutu grada Zagreba iz 1425. godine – ‘Apotheca Civitatensis ad Aquillam Nigram’ što u prijevodu znači Gradska ljekarna ‘K crnom orlu’. U srednjem vijeku ulice u Zagrebu nisu imale imena već su se kuće razlikovale po nacrtanim simbolima pa je tako na kući ljekarne bio znak crnog orla po kojemu je ljekarna dobila ime.

Voditeljica ljekarne nam je pojasnila i da ‘blagajna’ na kojoj se pacijentima izdaju recepti nije ‘blagajna’ ili ‘pult’ već receptura. Kazala je i kako je posjetiteljima ljekarne tijekom ‘Noći muzeja’ posebno zanimljivo vidjeti stojnice u kojima su se nekada nalazili lijekovi vrlo jakog djelovanja poput morfija, pilokarpina i arsena, koji se danas ne prodaju u ljekarni.

Ljekarna ‘K crnom orlu’ je najstarija, ali nije jedina stara ljekarna u Zagrebu. Stare ljekarne se nalaze i na Zrinjevcu te na Britanskom trgu u Zagrebu. Za kraj su nam u ljekarni poručili kako ponekad nije lako raditi u nesuvremenom prostoru, ali svim je djelatnicima kao i Gradskoj ljekarni Zagreb stalo očuvati duh starog vremena i tako prenositi naslijeđenu vrijednost na koju žele ukazati svima koji posjete ovu ljekarnu.

Ploča o Niccolu Alighieriju i replika ognjišta

Ploča o Nicolu Alighieriju i replika ognjišta na kojemu su se izrađivali lijekovi | Foto: Mirovina.hr

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap