Bake su nam otkrile je li lakše čuvati unuke kad si mlađi ili stariji: ‘Sve je stvar dobre pripreme’

Ana Kanazir
6. veljače 2025.
Priče
A- A+

Bake i djedovi su iznimno važne osobe u životima unučadi. Neki tako postaju bake i djedovi ranije, dok drugi u novu životnu ulogu uđu tek u 70. godinama. Sve nosi svoje prednosti i mane pa nam je tako baka Dragica, koja je postala baka s 52 godine, kao nedostatak navela umor zbog posla i nemogućnost dostupnosti 24 sata, dok baka Ljubica, koja je postala baka sa 72, problem vidi u zdravstvenim tegobama zbog kojih je ograničena u igri s unučicama. Za mišljenje smo pitali i psihologa Bojana Klapčića koji nam je rekao da dob nije toliko važna, koliko je bitna zrelost, ali i dobra priprema prije dobivanja unučadi.

Baka i unuka na fotografiji i psiholog bojan klapčić u krugu

Bojan Klapčić nam je ispričao više o bakama i djedovima i njihovoj dobi | Foto: Pexels, Kampus Production/ privatna arhiva

Uloga baka i djedova je iznimno važna, ali ne uskoče svi u istoj dobi u ove cipele. Neki tako postanu baka i djed ranije, a neki kasnije. Prednosti i mane su nam rekle baka od 53 godine, baka od 75 godina, a stručno je mišljenje dao i psiholog Bojan Klapčić koji ističe važnost dobre pripreme.

‘Uvijek je bolje da se u mlađoj dobi dogodi unuče’

Umirovljenici o unučadi
Umirovljenici otkrili kada su dobili unuke: 'Lakše je postati baka kad ste mlađi'

Baka Dragica ima 53 godine, a unuka je dobila prije godinu dana. S obzirom na to da još nije u mirovini, opisala nam je kako uspije uskladiti posao s čuvanjem.

– Mislim da je u 50. godinama jako lijepo biti baka. Iako smo zaposleni i oduzima nam vrijeme i energiju naš rad, kada se radi o unučadi to je nešto posebno i za to uvijek ima snage i volje. Ako si stariji, tu dolaze i neke bolesti i manje je snage, jer nam mali pačići i mala djeca uzimaju dosta energije, jer su neumorni za igru i treba ih nositi. Mislim da je uvijek bolje u mlađoj dobi da se dogodi unuče, rekla nam je Dragica. S njom se slažu i umirovljenici koje smo ispitivali na ulici. Ovdje možete pogledati što su nam rekli.

Ipak, iako je biti mlada baka lijepo, ima i nekih mana. Mane su upravo vezane uz posao, ali i za to postoji rješenje.

– Mana je što se ne može baš uvijek uskočiti radi posla i biti baka servis 24 sata na dan. Tako da dijete ne može baš prenoćiti, ako se radi drugi dan. Ali Bože moj, uz dobro radno vrijeme sve se može dobro uskladiti, napominje Dragica.

‘Sa 75 godina se ne mogu igrati baš svega s unučicama’

Baka s unukom kojoj pokazuje nešto u knjizi, dok je u gornjem lijevom kutu fotografija psihologa Bojana Klapčića
Psiholog o čuvanju unučadi: 'Kaže se da roditelji svoju djecu vole, a bake i djedovi obožavaju, ali...'

Ljubica ima 75 godina i dvije unučice. Prvu unuku je dobila u 72. godini, a otkrila nam je kako u njihovom društvu uživa, ali i kako postoje određene mane kada netko postane baka ili djed u kasnijoj dobi.

– Biti baka u starijoj dobi je dosta izazovno, ali ne opterećujem se previše time. Uživam u druženju s unučicama i pomažem koliko mogu. Ipak, nedostataka ima. Često me bole ruke, ali i koljeno pa sam pomalo ograničena u nekim radnjama. Ne mogu tako recimo trčati za njima, igrati nogomet, igrati se na podu ili raditi neke slične aktivnosti. S druge strane, to nadoknađujem čitanjem slikovnica ili slaganjem puzzle. S većom unukom često i radim kolače, u čemu obje uživamo, kazala je Ljubica.

‘Lakše je biti baka nego roditelj’

Otkrila nam je i kako ne sudjeluje toliko u odgoju svojih unučica, ali kako ih ipak pokušava naučiti važnim stvarima. Jednako tako, smatra da dob nije ograničenje i da pomaže koliko može.

– Lakše je biti baka nego roditelj, puno je manje odgovornosti, a i opuštenije je. Ne moram toliko sudjelovati u samom odgoju jer za to imaju roditelje, pa je to onda puno lakše. Ipak, pokušavam im usaditi važne životne vrijednosti, učim ih reći četiri čarobne riječi, a puno ih i učim kroz igru. Bez obzira na dob, sve bih napravila za svoje unučice, a mislim da tako razmišljaju i sve bake i djedovi. Čak i kada mi je teško i sve me boli, ne mogu odbiti druženje s njima. To je veselje koje jednostavno ne mogu odbiti, pribižila nam je svoj odnos s unučicama umirovljenica Ljubica.

‘Stvar je dobre pripreme i problema nema’

Psiholog Bojan Klapčić nam je rekao kako zapravo dob kod čuvanja unučadi ne igra veliku ulogu jer zrelost ne određuje dob nego druge okolnosti, kako internalni procesi (npr. obrazovanje), tako i okolinski procesi (npr. stjecanje ekonomske moći). Također, dodaje kako je zrelost nevezana uz dob.

– Ako postoji psihofizička snaga, izazove će izdržati i baka koja u ranijoj dobi postaje baka i koja mora usklađivati poslovni dio i obiteljski dio brinući o unucima. Za to treba imati snage, kao i kondicije. Izdržat će i starija baka, ako ima psihofizičku spremnost jer se na neki način pripremala, objasnio je psiholog Klapčić.

Otkrio nam je i kako je sve stvar dobre pripreme. Kako kaže, svaki baka i djed se stignu pripremiti unaprijed jer trudnoća traje i ne dolazi sve odjednom. Dodaje i kako je  sve stvar fizičke i psihičke pripreme u smislu da se preuzimaju nove uloge, da se mora odraditi logistički dio, odnosno kako će pomoći bebi, mami i tati. Stvar je dobre pripreme i onda problema nema, rekao nam je sugovornik koji nam je u ovom tekstu otkrio na što paziti kod čuvanja unučadi.

– Sve važne promjene u životu uspješnije su uz pripreme koje uključuju dobru strategiju, osiguravanje mnogo povratnih informacija i zaštitu mentalnog zdravlja. U konkretnom slučaju skrbi baki i djedova o unučadi strategije pomoći se pripremaju zajedno s roditeljima. Od saznanja o trudnoći do poroda, povratne informacije se postižu dobrom komunikacijom između dviju generacija, a zaštita mentalnog zdravlja uzajamnom skrbi da ne dođe do stresa i sagorijevanja, rekao nam je psiholog Bojan Klapčić.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap