Žrtve nasilja među starijima uglavnom su žene koje trpe u vlastitoj obitelji
Vukovarska udruga za podršku žrtvama i svjedocima provela je projekt „Stop nasilju nad starijima!“ Kampanja je trajala šest mjeseci, a završila je 31. svibnja ove godine. Uz upoznavanje s vrstama nasilja i poticanje na prijavu počinitelja, podaci Nacionalnog pozivnog centra za žrtve otkrivaju zastrašujuće brojke među dobnim skupinama od 51 do 65 godina te starijima.
Devetnaest osoba starijih od 51 godinu (28 posto) okrenulo je tijekom ovoga svibnja broj Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih dijela i prekršaja. U dobi do 65 godina njih 13, dok ih je šestero starije. Zvali su zbog nasilja u obitelji, prijetnji, teških tjelesnih ozljeda pa čak i nekoliko pokušaja ubojstava. Uglavnom zovu žene, pogotovo među starijima od 65 godina. Samo je to djelić šire slike nasilja nad starijim osobama u Hrvatskoj.
Pozivni centar za žrtve radnim danom od 8 do 20 sati
Kako bi se podigla svijest o vrstama nasilja nad starijima kao najranjivijim društvenim skupinama, među kojima je mnogo siromašnih i osoba s invaliditetom, Vukovarska udruga za podršku žrtvama i svjedocima provela je projekt „Stop nasilju nad starijima!“ financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Projekt je trajao šest mjeseci, a s provedbom je završio 31. svibnja 2020 godine.
Kako bi se žrtve osvijestilo i poticalo da prijave počinitelje, organizirane su javne akcije te karavane u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji, a tu je i Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja 116 006 na koji se mogu javiti žrtve radnim danom od 8 do 20 sati.
Statistika poziva od početka provedbe projekta
Prema statistici poziva Nacionalnog pozivnog centra u prosincu 2019. godine, među žrtvama starijima od 65 godina (5 posto) bilo je više muškaraca i žena, dok su u skupini od 51 do 65 godina (16 posto) više poziva uputile žene. U ove dvije dobne skupine najviše je zabilježeno nasilje u obitelji te kaznena djela prijetnje i tjelesne ozlijede, a u nešto manjem broju slučajeva i razbojništva te oštećenja imovine.
U siječnju ove godine broj poziva je povećan, žrtve starije od 51 godine uglavnom su žene, a postotak njihovih poziva povećan je na visokih 35 posto (14 posto starijih od 65 te 21 posto u dobi od 51 do 65). Najviše su zabilježena kaznena djela prijetnje i krađe. Kod prekršaja, 20 posto ih se odnosilo na obiteljsko nasilje, a 80 posto na narušavanje javnog reda i mira. U veljači se postotak poziva starijih osoba malo smanjio na 27 posto među pozivateljima svih dobnih skupina. No, na obiteljsko nasilje među starijima odnosilo se 50 posto prekršaja.
Pozive su u ožujku među starijima od 65 uputile isključivo žene, a uputile su pest posto od ukupnih poziva. Čak 32 posto žrtava bilo je u dobi od 51 do 65 godina te su se i kod jedne i kod druge skupine sve prijave odnosile na obiteljsko nasilje. Postotak je u travnju pao na ukupno 21 posto za obje dobne skupine (16 posto od 51 do 65 godina) a 43 posto poziva odnosilo se na obiteljsko nasilje.
Brušara kao pomoć starijim osobama
U okviru projekta tiskana je i brošura koja može biti od velike koristi: