‘Zrno po zrno, pogača’: Donosimo pet savjeta kako uštedjeti

Matej Markovinović
20. travnja 2023.
Novosti
A- A+

Štedjeti nije lako, pogotovo ako nemate velike prihode. Međutim, uz promjenu životnog stila, pametnu kupovinu i praćenje troškova, svatko može sa strane staviti koji euro. Donosimo vam pet jednostavnih načina kako uštedjeti.

kasica prasica

Foto: Unsplash

Istina je. Nije lako štedjeti, osobito ako već u startu nemamo zadovoljavajuće mjesečne prihode. No, činjenica je da se štedjeti u većini slučajeva može, samo se neke navike moraju promijeniti. Kako bi vam pomogli u tome, donosimo pet jednostavnih savjeta koji će vam pomoću da na kraju mjeseca sa strane stavite koji euro.

1. Pišite vaše troškove

Prvo i najvažnije, morate osvijestiti koliko zapravo trošite. Da biste to napravili, morate voditi popis vaših troškova i vjerno u njega upisivati, čak i one najmanje transakcije. Kako bi rezultati bili još bolji, preporučujemo da troškove kategorizirate. Primjerice, troškovi za namirnice, zabavu, zdravlje i slično. Na kraju mjeseca, moći ćete točno vidjeti gdje ste i koliko potrošili, što će vam dati lakši uvid gdje možete dodatno ‘zatvoriti pipu’. Troškove vodite u papiru, na mobitelu ili kako god vam je lakše.

2. Ne trošite više nego što imate

Iako je ovo poprilično očito, drugi savjet je da ne trošite više nego što zaradite. Dakle, ako mjesečno, primjerice, dobite 500 eura, nemojte potrošiti 700 (osim ako je riječ o nekom nenadanom trošku, o čemu ćemo kasnije). Postoji velika šansa da ćete morati smanjiti neke sitne ‘luksuze’ koje ste si znali priuštiti, ali sve će vam se to na kraju isplatiti.

Žena gleda u popis za kupovinu
Nasjedate li i vi na ove trikove u trgovinama? Evo kako da promijenite način kupovine i uštedite više

3. Idite u kupovinu s planom

Treći savjet je da idete u kupovinu s planom. To, naime, znači da prije kupovine tjednih, dvotjednih ili mjesečnih namirnica, točno napišete na papir što vam treba. Tako ćete već unaprijed znati koliko ćete potrošiti i minimizirat ćete dodatne namirnice koje vam vjerojatno ne trebaju, nego ih kupite jer ste ih, eto, vidjeli na polici. Isto možete primijeniti i s kupovinom odjeće i sličnih stvari. Kako točno uštedjeti u trgovinama, možete pročitati u ovom tekstu.

4. Kupujte odjeću na sezonskim popustima

Kad je riječ o odjeći, kupujte ju na sezonskim popustima. Drugim riječima, ako znate da će vam sljedeću zimu trebati nova jakna, kupite zimsku jaknu na samom kraju zime kada su popusti ili za vrijeme toplijih mjeseci. Ista se strategija može primijeniti i obrnuto. Tako ćete za manje novaca moći kupiti kvalitetniju stvar, što istovremeno znači i da će vam duže trajati.

5. Početkom mjeseca odvojite vama prihvatljivu svotu novca

Ovaj je savjet vjerojatno najjednostavniji, ali možda i najteži za ispuniti od svih pet. Na početku svakog mjeseca odvojite sa strane svotu novca koja je vama prihvatljiva. Bilo to 5, 10 ili 100 eura, važno je da u jednu kuvertu svakoga mjeseca barem nešto odvojite. S vremenom će se to skupiti. Taj novac možete iskoristiti za nenadane troškove ili neke vaše osobne želje.

Pozivamo vas i da sudjelujete u našoj anketi koju prilažemo u nastavku.

Štedite li?

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap