Znate li što je vrbovečka pera? Mnogi ne znaju za nju, ali u EU su joj dali zaštićenu oznaku
Vrbovečka pera je tradicionalni specijalitet koji se pravio od ostataka tijesta nakon pečenja kruha. Nalik je pizzi i vrlo ukusno jelo koje može svatko napraviti u svom domu sa svega nekoliko sastojaka. Vrbovečka pera je dobila europske europsku oznaku zajamčeno tradicionalnog specijaliteta. Uz to, postala je 49. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji (EU), nakon što je to objavila Europska komisija u Službenom listu EU 28. lipnja 2024. godine.
Vrbovečka pera je dobivanjem europske europsku oznaku zajamčeno tradicionalnog specijaliteta, postala 49. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji (EU), nakon što je to objavila Europska komisija u Službenom listu Europske unije 28. lipnja 2024. godine.
Riječ je o tradicionalnom specijalitetu koji se radio od ostataka nakon pečenja kruha. Za ovaj pripremu ovog jela, potrebni su jednostavni sastojci koje ima svaka kuhinja. Izgledom, mirisom i okusom ovo jelo podsjeća na pizzu.
Vrbovečka pera zaštićena na području EU
Nakon davanja europske oznake zajamčeno tradicionalnog specijaliteta vrbovečkoj peri, taj naziv proizvoda je ubuduće u registru zajamčeno tradicionalnih specijaliteta Unije. Time je ujedno i zaštićen na području cijele Europske unije. Inače, na ambalaži je istaknut EU znak za zajamčeno tradicionalni specijalitet, a njime se jamči kupnja autentičnog proizvoda.
PERA – udruga proizvođača tradicijskog proizvoda je pokrenula cijeli postupak zaštite naziva ovog specijaliteta. Iz udruge su poslali zahtjev Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva podnijela zahtjev za zaštitu oznake zajamčeno tradicionalnog specijaliteta pod nazivom ‘Vrbovečka pera’.
– Posebnost „Vrbovečke pere” leži u tome što se priprema od dizanog tijesta, a nadjev isključivo od tradicionalnih sastojaka, svježeg kravljeg sira i vrhnja, koji su proizvedeni na tradicionalan način, jaja i soli s dodatkom kukuruznog brašna ili kukuruzne krupice. Postoji i slatka varijanta, u čiji se u nadjev dodaje žlica šećera. „Vrbovečka pera“ je okruglog oblika, mirisa tipičnog za svježi sir i vrhnje i svježe pečeno dizano tijesto. Ima blago slan i blago kiseo okus, dok je slatka varijanta blago slatkog i blago kiselog okusa. Tijesto mora biti žarko pečeno, fine teksture i meko na zagriz. Tijesto i nadjev nadopunjuju se i čine skladnu cjelinu okusa, stoji na stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Ovaj recept se dugi niz desetljeća prenosio s koljena na koljena. Za razliku od nekad, oni koje zanima tradicionalna hrvatska kuhinja mogu naučiti pripremu ovog specijaliteta na turističko-kulinarskoj manifestaciji ‘Kaj su jeli naši stari’.
Nazivi registriranih proizvoda
Otkako je vrbovečka pera dodana na listu, Republika Hrvatska ima 49 proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla. Ovi proizvodi se vode u registru za poljoprivredne i prehrambene proizvode.
Ovo je popis registriranih naziva proizvoda bez vrbovečke pere:
- Samoborski bermet,
- Krčki pršut,
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres,
- Neretvanska mandarina,
- Ogulinsko kiselo zelje / Ogulinski kiseli kupus,
- Baranjski kulen,
- Lički krumpir,
- Istarski pršut / Istrski pršut,
- Drniški pršut,
- Dalmatinski pršut,
- Poljički soparnik / Poljički zeljanik / Poljički uljenjak,
- Zagorski puran,
- Krčko maslinovo ulje,
- Korčulansko maslinovo ulje,
- Paška janjetina,
- Šoltansko maslinovo ulje,
- Varaždinsko zelje,
- Slavonski kulen / Slavonski kulin,
- Međimursko meso ‘z tiblice,
- Slavonski med,
- Lička janjetina,
- Istra,
- Paška sol,
- Zagorski mlinci,
- Paški sir,
- Bjelovarski kvargl,
- Brački varenik,
- Varaždinski klipič,
- Malostonska kamenica,
- Rudarska greblica,
- Dalmatinska pečenica,
- Dalmatinska panceta,
- Lički škripavac,
- Bračko maslinovo ulje,
- Zagorski bagremov med,
- Zagorski štrukli / Zagorski štruklji,
- Meso istarskog goveda – boškarina / Meso istrskega goveda – boškarina,
- Samoborska češnjovka / Samoborska češnofka,
- Lumblija,
- Goranski medun,
- Dalmatinska janjetina,
- Slavonska kobasica,
- Komiški rogač,
- Novigradska dagnja,
- Varaždinsko bučino ulje,
- Meso turopoljske svinje,
- Meso crne slavonske svinje.
- Ludbreški hren
Podsjećamo kako imamo recept za pripremu ovo tradicionalnog specijaliteta koji je od danas dobio europsku oznaku zajamčeno tradicionalnog specijaliteta. Cijeli recept za pripremu vrbovečke pere možete pročitati ovdje.