Znate li što je Svijećnica? Evo zašto slavimo blagdan kojim završava božićno slavlje
Svijećnica je blagdan prikazanja Gospodinova koji slavimo 40 dana nakon Božića, čime ujedno završava božićno slavlje. Naime, Marija je u pratnji Josipa, prema tadašnjim običajima, Isusa dovela u Hram 40 dana nakon rođenja. Malog Isusa u ruke je primio Šimun koji je cijeli život čekao Mesiju te ga nazvao svjetlošću. Svijećnicu slavimo i kao dan Bogu posvećenog života, a 1997. godine utemeljio ju je papa Ivan Pavao II..
Nakon dugog siječnja većina nas se jedva više i sjeća Božića, no božićno slavlje zapravo završava tek 40 dana kasnije, 2. veljače na Svijećnicu. Svijećnica je blagdan prikazanja Gospodinova kada su Josip i Marija Isusa odnijeli u jeruzalemski Hram. Ujedno je to Dan Bogu posvećenog života koji je ne tako davne 1997. godine utemeljio papa Ivan Pavao II..
Roditelji su djecu nakon 40 dana nosili u Hram
Prikazanje djece u hramu bio je svakodnevni obred u Isusovo vrijeme. Naime, žene su se nakon rođenja muškog djeteta smatrale nečistom te im je bilo potrebno 40 dana da se oporave od poroda i krvarenja, onako kako i danas liječnici propisuju rodiljama period mirovanja nakon poroda. Nakon 40 dana roditelji bi s djetetom išli u Hram u Jeruzalemu radi obreda čišćenja. Tada bi se prikazala žrtva za grijeh, a taj običaj korijene vuče još iz Mojsijeva zakona.
Za vrijeme prikazanja Gospodinova, u Hram je došao Šimun koji je iščekivao dolazak Mesije. Dijete Isusa držao je u naručju te ga nazvao svjetlošću na prosvjetljenje naroda u slavu puka izraelskoga. Upravo su te Šimunove riječi o Isusu kao svjetlu nadahnule smisao današnje Svijećnice.
Svijeća kao simbol Kristova svjetla koje se ne gasi
Još od sedmoga stoljeća, 2. veljače na blagdan Prikazanja Gospodinova u crkvama se blagoslivljaju svijeće, kao simbola Kristova svjetla, od kuda je i došao sam naziv Svijećnice. Na Svijećnicu blagoslovljene svijeće koriste se kasnije u obredima krštenja, procesijama i ostalim vjerskim prigodama. Kako je Isus posvećen Bogu, tako se na Svijećnicu obilježava dan Bogu posvećenog života kada se te odluke prisjećaju svi oni koji su tako odlučili.
Svijećnica u sebi nosi opsežnu simboliku za vjerski i liturgijski život kršćana. Ulaskom Isusa u Hram, zapaljeno je vječno svjetlo koje se nastavilo širiti svim narodima na njihovo prosvjetljenje.