Znate li što je kumkvat: Izuzetno je zdrav i usporava starenje

Luka Bumbak
22. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Jeste li znali da je kumkvat jedno od najzdravijih voća? Dolazi iz Japana i jugoistočne Azije, uzgaja se i uspijeva diljem Dalmacije, a izgledom je sličan naranči. Vrlo je nutritivno vrijedan i zdrav jer sadrži vitamin C i antioksidanse te vlakna koja usporavaju starenje. Zanimljivo je da ima jestivu koru koja je slatka, a unutarnji plod je pomalo kiselkast. Upravo zato je dobar i kao dodatak u hrani, pogotovo u slatko-slanim kombinacijama.

Kumkvat | Foto: YouTube screenshot

Kumkvat je vrsta južnog voća, citrusni plod koji je sličan naranči. Potječe iz Japana i poznat je po svom osvježavajućem okusu i jestivoj kori, a uzgaja se i uspijeva diljem Dalmacije. Upravo je zato i jedinstven, može se jesti cijeli, s korom koja je vrlo slatkasta. Jako je zdrav, odličan je dodatak umacima i hrani, a treba ga znati i pravilno jesti.

Aronija
Ova bobica štiti ljudske stanice od oštećenja: Sadrži niz vitamina, a posebno je vrijedan njezin sok

Vrlo je nutritivno vrijedan i zdrav

Kumkvat je bogat vitaminom C, vlaknima, flavonoidima i antioksidansima, piše magazin24.info. Zbog visokog sadržaja vitamina C pomaže u jačanju imuniteta, a zbog djelatnih vlakana podržava zdravlja probavnog sustava. Još sadrži i antioksidativna svojstva koja štite od slobodnih radikala, pa se može reći da usporava starenje. Kad od njega napravite sok, kao da ste popili ‘eliksir mladosti’.

Može se koristiti i u kulinarstvu, a zbog svoje slatkaste kore i kiselkastog okusa, često se dodaje u slana i slatka jela. Narezan na kriške, kumkvat se može dodati voćnim i zelenim salatama jer ima osvježavajući okus. Od njega se prave džemovi, a koristi se i kao ukras za deserte. Dodaje se i u razne umake, uz ribu i piletinu, a često se koristi i za pripremu marmelade i soka. Dakle, idealno voće jer je zdrav i vrlo dobar za kombiniranje u jelima.

Kako pravilno jesti kumkvat?

Kumkvat je vrlo specifičan jer se jede malo drugačije od drugog voća zbog činjenice da mu kora slađa nego unutrašnjost. Prije konzumacije ga treba dobro oprati vodom jer se jede s korom koja je tanka i koju polagana žvačete da biste što bolje osjetili osvježavajući okus.

Ako vam je njegova unutrašnjost pretjerano kisela, možete ga nježno protrljati među dlanovima. Tako ćete pripomoći da se oslobode prirodni šećeri iz kore, čime će okus biti slađi. Također, za one koji ne vole sjemenke, možete ga izrezati na pola i izvaditi sjemenke prije nego počnete jesti. Nedavno smo pisali o japanskoj jabuci koja raste i u Hrvatskoj, a više o njoj pročitajte ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap