Znate li koliko su novca sindikati potrošili na referendum? Manje nego ministar!

Jasmina Grgurić Zanze
28. svibnja 2019.
Novosti
A- A+

Referendumska inicijativa sindikata “67 je previše” mogla je prema zakonu “koštati” osam milijuna kuna. Ipak, utrošeno je puno manje. Sindikati su, naime, od donatora uspjeli sakupiti 1,3 milijuna kuna, a potrošili su 867 tisuća, što znači da im je ostalo oko pola milijuna kuna. No taj će im novac do raspisivanja referenduma na jesen – i te kako trebati.

inicijativa 67 je previše

Foto: Organizacijski odbor Inicijative 67 je previše | mirovina.hr

Izvješće o donacijama i utrošenim sredstvima u sklopu provedene sindikalne inicijative “67 je previše” jučer je objavilo Državno izborno povjerenstvo (DIP). Među najvećim donatorima su tri glave sindikalne središnjice; Nezavisni hrvatski sindikati, Matica hrvatskih sindikata i SSSH. Novac je, međutim, stizao i od mnogobrojnih strukovnih sindikalnih udruženja.

Od građevinske tvrtke maksimalnih 200 tisuća kuna

Maksimalni mogući iznos sindikatima je uplatila građevinska tvrtka Maxima iz Zagreba. Među donatorima samo je jedna građanka koja je uplatila iznos od 200 kuna. Osim uplata, DIP je objavio i detaljni troškovnik svake utrošene kune. Troškovi se tako kreću od osam kuna za bankarske usluge pa do 200.000 kuna za oglase i promocije na društvenim mrežama. Tu su i  tiskarske i grafičke usluge, zakupnine prostora diljem Hrvatske, usluge agencija, službena putovanja, taxi usluge i slično.

Ujedno, ovo je prva referendumska inicijativa koja je morala dostaviti ova izvješća DIP-u, i to u roku 15 dana nakon što je završilo prikupljanje potpisa. Rezultat je to Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma iz ožujka ove godine, a koji propisuje iz kojih se izvora referendumske aktivnosti mogu financirati, u kojem roku, koje su obveze donatora, koji se iznosi ne mogu premašiti i slično.

Pavićevo ministarstvo potrošilo više od milijun kuna

Završne troškove sindikati će dostavit naknadno, ovisno o tome hoće li referendum biti raspisan ili neće. Ukoliko hoće, nesumnjivo je da će dodatnih troškova za reklamiranje te ostale aktivnosti svakako biti. Zasada, oni su sakupili 1,3 milijuna kuna donacija, a potrošili su 867 tisuća kuna.

Kada uzmemo u obzir da su sindikati prikupili oko 700.000 potpisa, može se reći da su za navedeno potrošili tek nešto više od jedne kune po svakom potpisu.

Obračun Novosela i ministra Pavića oko nervoznog spotića - 'ubojice referenduma'

Za vrijeme referendumske kampanje provodila se i ona protureferendumska, kako su mnogi okarakterizirali reklamne spotove Vlade, a koji su se na televizijama učestalo emitirali za vrijeme trajanja inicijative “67 je previše”. Ukupno, 3,8 milijuna kuna iz proračuna potrošeno je u tri ciklusa za reklamiranje mirovinske reforme u svrhu informiranja građana.

Posljednja faza koja se odvijala u isto vrijeme kada i referendumska inicijativa, koštala je preko milijun kuna. Tako je Ministarstvo rada i mirovinskog sustava Marka Pavića potrošilo više novca nego sindikati, a kako bi uvjerili građane u suprotnu poruku od one sindikalne – da trebamo raditi do 67. godine. Da bi stvar bila gora, taj je novac građana iz državnog proračuna utrošen “uludo” jer nisu bili dovoljno uvjerljivi.

 

 

Copy link
Powered by Social Snap