Znak pristupačnosti: Objašnjavamo čemu služi, na koji način i tko ga smije koristiti

Milan Dalmacija
24. listopada 2023.
Novosti
A- A+

Znak pristupačnosti mogu koristiti samo osobe s najmanje 80 posto tjelesnih oštećenja ili najmanje 60 posto oštećenja donjih ekstremiteta. Da bi ga dobile, najprije HZMO-u trebaju podnijeti zahtjev koji se prosljeđuje Zavodu za vještačenje, koji temeljem vještačenja izdaje rješenje koje se prilaže zahtjevu za izdavanje znaka pristupačnosti o čemu na kraju odlučuje upravo tijelo županije nadležno za promet.

Parkirana vozila | Ilustracija: Pixabay

Život osoba s invaliditetom nije jednostavan i potrebno ga je na razne načine učiniti kvalitetnijim. Ponajprije se to odnosi na njihovu mobilnost, odnosno mogućnost da iz vlastitog doma mogu otići, primjerice, liječniku ili jednostavno kamo god požele. U tome su svakako važnu ulogu imala tehnološka rješenja koja su omogućila prilagodbu automobila njihovim potrebama.

No, tu je važno pitanje prometne kulture, koje se u sve užurbanijem i mobilnijem društvu često zanemaruje. Stoga nije rijetkost vidjeti posebna mjesta za parkiranje osoba s invaliditetom, označena posebnim znakom te žutim ili plavim linijama. U ostvarivanju prava na parkiranje osobama s invaliditetom u mnogome pomaže i znak pristupačnosti, odnosno parkirališna karta za osobe s invaliditetom.

Riječ je o posebnoj ispravi, specifičnog izgleda propisanog europskim normama koje su implementirane i u domaće propise, koji se stavlja na vjetrobransko staklo vozila. To osobama s invaliditetom omogućuje pravo na parkiranje na posebno označenim mjestima. Važno je naglasiti da na znak pristupačnosti nemaju pravo samo osobe s invaliditetom.

Izgled znaka pristupačnosti | Foto: Narodne novine

Naime, prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, pravo na znak pristupačnosti imaju osobe s utvrđenih najmanje 80 posto tjelesnih oštećenja ili 60 posto oštećenja donjih ekstremiteta. Uz njih, pravo ostvaruju i članovi njihovih obitelji koji vozilo koriste za prijevoz te vozila udruga za osobe s invaliditetom temeljem rješenja koje izdaje nadležno županijsko upravno tijelo. U Gradu Zagrebu to je Gradski ured za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost.

– Tijekom ove godine zaključno s 24. listopadom, Ured je dobio 2.322 zahtjeva za izdavanje znakova pristupačnosti, dok je godišnji prosjek oko 2.500 takvih zahtjeva. Prihvaćen je 2.251 zahtjev, a odbijeno 35 zahtjeva, odgovorili su nam iz tog Gradskog ureda.

Potrebno je vještačenje

Da bi uopće došli do znakova pristupačnosti, potrebno je dokazati postotak invaliditeta osoba. Prije podnošenja zahtjeva za izdavanjem znaka pristupačnosti, potrebno je predati i zahtjev za vještačenjem, koji se predaje Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, a potom prosljeđuje Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI).

Starija osoba gura kolica invalida
Invalidska mirovina ili osobna invalidnina? Nije riječ o istom prihodu, pravnica nam je otkrila najbitnije razlike

– S obzirom da se nakon zaprimanja tog zahtjeva ne pokreće upravni postupak niti se odlučuje o tom pravu, u HZMO-u se ne vode statistički podaci o broju podnesenih zahtjeva za znak pristupačnosti. Naime, nalaz i mišljenje o tjelesnom oštećenju radi znaka pristupačnosti, ZOSI ne dostavlja HZMO-u, nego izravno podnositelju zahtjeva. U HZMO-u se vode upravni postupci radi priznanja prava na naknadu zbog tjelesnog oštećenja o čemu HZMO donosi rješenje, objasnili su nam iz HZMO-a.

Znakovi pristupačnosti se izdaju na rok od pet godina, nakon čega je ponovno potrebno podnijeti zahtjev. Nažalost, u Gradu Zagrebu ne vode evidenciju o broju produljenih zahtjeva, ali ni onih koji su privremeno oduzeti na dvije godine. To je kazna za one koji su pravomoćno najmanje dvaput prekršajno kažnjeni novčanom kaznom od 90 eura zbog ustupanja svog znaka pristupačnosti drugoj osobi ili osobi kojoj nije utvrđen invaliditet.

Znakom pristupačnosti do parkirnog mjesta

U metropoli, znak pristupačnosti znači i mogućnost obilježavanja parkirnog mjesta za osobe s invaliditetom na potrebnoj lokaciji. S obzirom na to da nadležne službe moraju donijeti rješenje u roku od 30 odnosno 60 dana, potrebno je predati još jedan zahtjev, nakon čega Zagrebačke ceste kreću u realizaciju u svega nekoliko dana.

hž vlak u pokretu
Jedna županija će sufinancirati troškove prijevoza vlakom osobama s invaliditetom i njihovim pratnjama

– Zahtjev za obilježavanje parkirališnog mjesta za potrebe osoba s invaliditetom mogu podnijeti fizičke osobe koje posjeduju znak pristupačnosti ili zakonski zastupnici u njihovo ime, na mjestu njihova boravišta ili prebivališta, odnosno ovom Uredu potrebno je dostaviti zahtjev za uspostavu parkirališnog mjesta za potrebe osoba s invaliditetom sa preslikom Rješenja Znaka pristupačnosti. Nadalje, podnositelj zahtjeva može podnijeti pismeni zahtjev za uspostavu parkirališnog mjesta za potrebe osoba s invaliditetom, prema Sektoru za promet.

Sukladno navedenom, nakon izvršenog očevida na javnom parkiralištu i analize broja i namjene parkirališnih mjesta te nakon provjere u evidenciji korisnika znakova pristupačnosti ovog Ureda, ukoliko su zadovoljeni preduvjeti, Ured donosi Rješenje o obilježavanju parkirališnog mjesta za potrebe osoba s invaliditetom. Napominjemo da predmetna obilježena parkirališna mjesta za potrebe osoba s invaliditetom nisu namijenjena samo za podnositelje zahtjeva, nego za parkiranje svih vozila kojima upravljaju ili se prevoze osobe s invaliditetom te imaju propisno istaknuti znak pristupačnosti, poručili su iz nadležnog Gradskog ureda.

Takva se parkirna mjesta često označavaju i na parkiralištima javnih institucija i trgovačkih centara, kako bi se i time olakšala mobilnost i svakodnevica osoba s invaliditetom

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap