Životno osiguranje će se i dalje oporezivati: Evo što kaže Porezna uprava
Zanimljiva je ideja da se premija životnog osiguranja za slučaj smrti izjednači s dobrovoljnim mirovinskim, dodatnim i dopunskim zdravstvenim osiguranjem te da se na nju gleda kao na neoporezivi primitak minimalno do 500 eura po zaposleniku godišnje. Ovo su tražili iz Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO) i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP). Ipak, inicijativa neće zaživjeti jer iz Porezne uprave kažu kako navedeni prijedlog nije sastavni dio Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak. Odnosno, Ministarstvo financija nije imalo namjeru mijenjati odredbe koje se odnose na ujednačavanje poreznog tretmana ovih premija.
Tražilo se da se premija životnog osiguranja za slučaj smrti bez ulagačke i štedne komponente izjednači u poreznom tretmanu s dobrovoljnim mirovinskim te dodatnim i dopunskim zdravstvenim osiguranjem koje poslodavci uplaćuju u korist zaposlenika. Ipak, od toga neće biti ništa kako poručuju iz Porezne uprave.
Radilo bi se o boljoj financijskoj poziciji zaposlenika
Jedna od inicijativa Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO) i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) ja da se premija osiguranja za slučaj smrti bez ulagačke i štedne komponente izjednači u poreznom tretmanu s dobrovoljnim mirovinskim te dodatnim i dopunskim zdravstvenim osiguranjem koje poslodavci uplaćuju u korist zaposlenika i tretira kao neoporezivi primitak minimalno do 500 eura po zaposleniku godišnje.
Podsjećaju da se taj porez ne plaća na premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja koje poslodavac uplaćuje u korist radnika, uz njegov pristanak, do visine od 67 eura mjesečno (804 eura godišnje). Ne plaća se ni na premije dodatnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja do uplata poslodavca od 500 eura godišnje. Naveli su da novi prijedlog ima cilj dodatno unaprijediti dobrobit i poboljšati financijsku poziciju zaposlenika, kao i njihovih obitelji te da bi rezultat toga bila veća produktivnost i manji stres za zaposlenike, piše Večernji.hr.
– Osiguranjem za slučaj smrti zaposlenika obitelji, odnosno najbližima, osigurava se financijska pomoć u najtežim trenucima – tvrde HUO i HUP.
Na upit kane li zadirati u porezni tretman ove vrste životnih osiguranja, odgovor je Porezne uprave da navedeni prijedlog nije sastavni dio Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak što znači da Ministarstvo financija nije imalo namjeru mijenjati odredbe koje se odnose na eventualno ujednačavanje poreznog tretmana ovih premija.
Porezna reforma nije riješila vraćanje poreznih olakšica
Podsjetimo, država iznova ide u poreznu reformu. Osobni odbitak podići će se na 600 eura, što znači da sve mirovine do toga iznosa neće podlijegati oporezivanju, o čemu smo pisali ovdje. Mirovinski analitičar Željko Šemper u rujnu je upozorio na prijedlog o porezu na troškove liječenja, ali i uplata u treći mirovinski stup što posebno pogađa starije građane s većim troškovima za zdravlje i one koji štede za starost.
Uvodi se porez na nekretnine, a analitičar Šemper upozorava da su građani žrtve još nekih oporezivanja, poput onih na troškove zdravlja, ali i na uplate u treći stup mirovinske štednje. Šemper je istaknuo kako ide nova porezna reforma od 1. siječnja 2025. godine, a porezna reforma od početka ove godine nije u Zakonu o porezu na dohodak riješila vraćanje poreznih olakšica.
– Tako se na račune za razna snimanja kod privatnih poliklinika, uplata u treći stup mirovinske štednje, police životnih osiguranja i slično, plaća porez. Do svibnja 2023. godine porezna olakšica je bio samo zdravstveni doprinos od tri posto, uz olakšice za članove obitelji,, koji je konačno ukinut nakon 14 godina, kazao je Šemper, o čemu smo pisalo ovdje.