[ŽIVOT U GRADOVIMA] Umirovljenicima 300 kuna božićnice, a odsada i uskrsnica te – besplatni parking!
Kako žive umirovljenici razlikuje se od grada do grada, što ovisi i o potporama koje su jedinice lokalne samouprave spremne izdvojiti za svoje starije građane. Našu rubriku “Život u gradovima” nastavljamo predstavljajući – Daruvar. Imaju potpuno izjednačen broj zaposlenih i umirovljenih građana, a s obzirom na niske mirovine, odlučili su im pomoći s maksimalnim iznosom od 400 kuna godišnje kroz podjelu božićnica, a po novom i uskrsnica te besplatno parkiranje.
Grad Daruvar ima potpuno izjednačen omjer radnog i umirovljenog stanovništva koji prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje iznosi jedan naprema jedan, odnosno 3.516 osiguranika naspram 3.519 korisnika mirovina. Prosječna mirovina prema općim propisima iznosi otprilike kao i na razini cijele zemlje, 2.570 kuna. Takva primanja nisu dovoljna za život pa 400 kuna maksimalnih novčanih isplata u godini starijima dobro dođe, kao i besplatno parkiranje.
Božićnice, a po novom i uskrsnice
Za božićnice umirovljenicima Grad Daruvar iz proračuna izdvaja 350.000 kuna. Najveći iznos od 300 kuna dobivaju oni s najnižim mirovinama, do svega 1.000 kuna. Po 200 kuna ostvaruju oni s primanjima do 2.000 kuna, a cenzus je postavljen do 3.500 kuna pa svi oni između ta dva iznosa dobiju simboličnih sto kuna za blagdane.
Od ove godine, nakon razdoblja duže pauze, uveli su i uskrsnicu od 100 kuna za sve one s mirovinama do 3.500 kuna, no podjela se odgodila zbog epidemioloških mjera. U proračunu je za tu pomoć osigurano 100.000 kuna
Besplatno parkiranje za umirovljenike
Javni prijevoz u gradu ne postoji, ali postoji sustav naplate parkiranja koji nudi velike pogodnosti za umirovljenike. Oni čija je mirovina manja od 2.500 kuna parkiranje ne plaćaju, a svi koji prekoračuju taj cenzus imaju pravo na povlaštenu cijenu u odnosu na ostale kategorije građana.
Domu za starije i nemoćne 615.000 kuna godišnje
Daruvar izdavaja i značajna sredstva za rad Doma za starije i nemoćne, 615.000 kuna godišnje, dio tih sredstava ide za aktivnosti Dnevnog boravka, dok za program Pomoći i njege u kući izdvajaju 180.000 kuna. Maticu umirovljenika financiraju sa 25.000 kuna.
Kada se sve zbroji, za umirovljeničku populaciju izdvajaju preko milijun kuna godišnje. Kulturna događanja su besplatna kako za sve, tako i za starije, a umirovljenici mogu i u kino po nešto povoljnijoj cijeni ulaznice od 25 kuna, odnosno za 5 kuna jeftinije nego ostali.
Matica umirovljenika aktivna je i provodi niz aktivnosti za starije građane, od obilježavanja Zlatnog pira, Europskog dana međugeneracijske solidarnosti te čitavog niza sportsko-zdravstvenih događanja za zlatnu generaciju.
Surfajte kroz našu rubriku “Život u gradovima” i pogledajte kako žive umirovljenici u ostalim gradovima: