Želite li da vam hortenzije bujaju na proljeće, sada trebate krenuti s orezivanjem
Hortenzije se najčešće orezuju u rano proljeće, ali već sada trebate pripremiti biljku ako želite bujne cvjetove. Naime, grane treba orezati već najesen, a u nekim slučajevima stare cvjetne glave nije potrebno uklanjati, što ovisi o vrsti hortenzije. Također, ako želite svoju hortenziju ‘preseliti’ iz tegle u tlo, sada je vrijeme da to učinite.
Omiljeni izbor za ukrašavanje vrtova i okućnica mnogima je hortenzija. Biljka s efektnim, romantičnim cvjetovima u obliku kugle voli vlažnu klimu i sjenu, zbog čega je zaštitni znak brojnih britanskih dvorišta. Ipak, grmovi hortenzije i kod nas vire iza ograda od Slavonije do Dalmacije. Ako želite da vas vaša hortenzija u kasno proljeće počasti bujnim, pahuljastim cvjetovima, već sada možete poduzeti nekoliko koraka. Kako se pobrinuti da naše hortenzije što ljepše cvatu, pisali smo već ovdje.
Jedan od trikova za što bujnije hortenzije je njihovo pravilno orezivanje. Rano proljeće idealno je vrijeme za malo ošišati našu hortenziju, ali jesensko doba godine vrijeme je kada trebamo pripremiti biljku za uspješan rast. Premda mnogi uklanjaju osušene cvjetne glavice tijekom zime, to nije uvijek poželjno. Naime, cvjetne glavice štite nove izdanke koji se stvaraju niže na stabljici. Postoje dvije strategije orezivanja, ovisno o vrsti hortenzije, jer jednima se cvijet stvara na staroj stabljici, a nekima na novoj, savjetuje britanski mirror.co.uk.
Tako glatka i metličasta hortenzija imaju cvjetove koji rastu na novim stabljikama, tako da ih se može orezati iznad zdravih pupova smještenih niže na stabljici. S druge strane, velelisnim hortenzijama je potrebno potpuno ukloniti cvjetne glave, jer će se na proljeće pojaviti novi izdanci, a veliki cvjetovi formirat će se tijekom ljeta. Ako su vam hortenzije posađene u tegli i želite ih presaditi u vrt, učinite to već sada, prije nego se tlo smrzne i biljka krene u stanje mirovanja.