Zašto je epidemija posebno opasna za starije osobe? Kod virusa, svaki sat je bitan!

Jasmina Grgurić Zanze
8. travnja 2020.
Novosti
A- A+

Iz dana u dan slušamo kako starije osobe spadaju u rizičnu skupinu kada je riječ o koronavirusu, no rijetko čujemo objašnjenja zbog čega je COVID-19 posebno opasan upravo za njih. Virusna imunologinja s riječkog Medicinskog fakulteta otkrila je što se događa u organizmu najstarijih ljudi, a tajna leži u – imunitetu.

stariji

Foto: Unsplash

Koronavirus smrtonosan je za 13,4 posto pacijenata starijih od 80 godina u odnosu na 1,25 posto onih u 50-im i 0,3 posto onih u 40-im godinama života. Pokazuje to najnovija procjena smrtnosti od bolesti COVID-19 prema dobnim skupinama, a koju su napravili britanski znanstvenici  s Imperial College u Londonu.

“Najoštrija podjela oboljelih događa se u dobi od 70 godina. Tako se COVID-19 pokazuje smrtonosnim za oko četiri posto pacijenata, dok je smrtnost kod pacijenata u 70-im godinama dvostruko veća, čak 8,6 posto” – kaže profesor Neil Ferguson koji je vodio tim britanskih znanstvenika u najnovijem istraživanju o smrtnosti od koronavirusa.

Stanice našeg imunološkog sustava su se umorile

Ključ objašnjenja nalazi se u našem imunitetu, odnosno starenju našeg imunološkog sustava.

“Naš imunološki sustav sastoji se od cijelog niza stanica, koje u grubo nazivamo leukociti ili bijele krvne stanice. Sve one potječu od jednog tipa pra-stanice koja obitava u koštanoj srži, a zovu se hematopoetske ili krvotvorne matične stanice. Imune stanice, kao i sve druge stanice, imaju svoj vijek trajanja, a kada odumru, nadomještaju se iz matičnih stanica.

Kako starimo, tako kapacitet za diobu i obnovu svih naših stanica, pa tako i matičnih, opada. Mnoge stanice imunološkog sustava jednostavno slabije obavljaju svoje funkcije što smo stariji, kao da su se zamorile” – rekla je za Jutarnji list virusna imunologinja dr. Vanda Juranić Lisnić, docentica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci te glasnogovornica Znanstvenog centra izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva.

Upala nastala tijekom imunološke reakcije

Pritom drugi dijelovi našeg imunološkog sustava postaju previše aktivni. Kako se s godinama susrećemo sa sve većim brojem uzročnika bolesti, takvi učestali susreti mogu dovesti do upalnog stanja koje može postati dugotrajno. Tada govorimo o upalnom starenju što može dovesti do čestih bolesti u starijoj dobi, kao što su ateroskleroza, dijabetes ili osteoporoza.

"Ako se utvrdi da je netko znao da imaju temperaturu, to je dovoljan razlog da snosi sankcije"

Može doći i do snažne upale tijekom imunološke reakcije, zbog čega naš imuni sustav napravi štetu i zdravom tkivu.Takva nekontrolirana upala, pojašnjava dr. Juranić Lisnić, opasna je u tkivima poput pluća, koja su onda i na udaru virusa kao i na udaru imunološkog sustava.

Nakupljeni memorijski limfociti zauzimaju mjesto u našem imunološkom sustavu te ima sve manje mjesta za nove aktivne limfocite i odgovor na nove infekcije.

Juranić Lisnić naglašava da kada su u pitanju virusi, svaki sat je bitan. Virusi se vrlo brzo umnožavaju, iz jedne zaražene stanice mogu nastati stotine novih virusnih čestica u svega par sati pa u tijelu s oslabljenim i usporenijim imunim sustavom virus ima značajnu prednost.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap