Zaštitite sebe i svoju kuću od provalnika i prevara dok ste na godišnjem odmoru
Konačno ste uštedjeli za odlazak na more, na vikendicu ili ste samo posjetili unučad za vikend. Vaš odlazak daje savršenu priliku provalnicima da uđu u vaš dom. Jedni ostave susjedima brigu o svojoj kući dok drugi, jednostavno, odu. Ako ste ipak odlučili ostati kod kuće, tu su uvijek prevaranti na kućnom pragu. Evo što možete učiniti da bi to spriječili.
Svatko može biti žrtva provale ili prijevare, pogotovo ako su odsutni iz kuće. To je česti slučaj tijekom ljeta kada ljudi izbivaju iz svojih domova. Stopa krađa se malo poveća. Iako je stopa krađa znatno manja nego prijašnjih godina, opreza nikada dosta. Postoje načini kako spriječiti provalu prije nego što se uopće dogodi ta situacija. Gospodin Mislav Švigir je za HRT rekao što možete poduzeti kako biste spriječili takve situacije.
Postoje 3 segmenta zaštite
Prvi segment je susjedski nadzor. Važno je napraviti privid da ste i dalje kod kuće. Susjed može skupljati vašu poštu kako se ne bi gomilala u sandučiću, podizati i spuštati rolete, ponekad upaliti svjetlo navečer. Također, izbjegavajte objave na društvenim mrežama koje svima daju do znanja da niste kod kuće.
“Preventivne mjere obično gledamo kroz tri osnovna segmenta – prvi je dobro poznati susjedski nadzor, i stvaranje privida da stan ili kuća nisu bez nadzora dok nas nema. Povremeno ulaženje susjeda ili članova obitelji u stan, paljenje svjetla, promjena rasporeda podignutih ili spuštenih roleta, obavezno pražnjenje poštanskog sandučića, i apsolutno izbjegavati bilo kakve poruke ili fotografije na društvenim mrežama koje bi upućivale da nas nema doma.” – Mislav Švigir za HRT
Sklonite vrijedne stvari i nabavite dodatnu zaštitu
Kako bi provalnicima učinili provalu uzaludnom, sklonite što više vrijednih stvari, privremeno, u sef u banci. vrijedne stvari uključuju zlatni nakit, sitne tehnološke sprave, novac i slično. Provalnici jako rijetko uzimaju velike stvari kao što su televizori jer ih je lako uočiti i teško im je s time pobjeći.
Također, možete na svoja vrata instalirati dodatnu ključanicu. Ne čini se kao puno, no dodatna ključanica provalnicima oduzima više vremena te se oni češće odluče za drugi, manje zaštićen stan. Ako ste u mogućnosti, instalirajte protuprovalna vrata koja obavezno treba zaključati. Možete instalirati i alarm koji ne smijete zaboraviti upaliti na odlasku.
“Kad zaokružimo cijelu priču kroza ta tri segmenta, mi smo u konačnici potpuno sigurni kad su provale u pitanju.” – istaknuo je gospodin Švigir.
Pazite na svoje stvari
Stigli ste na odmor. Šećete se rivom, netko se sudario s vama, ne obraćate na to veliku pozornost. Vratili ste se u vikendicu i shvatili kako je vaš novčanik nestao. Postoje načini kako spriječiti i takve situacije.
Čuvajte svoj novčanik u unutrašnjim džepovima ili imajte ruku stalno na njemu. događa se to da takvi lopovi rade obično u paru. Dok vam jedan odvraća pozornost, drugi vam uzme novčanik. Ako imate ručnu torbicu, pazite da je ispred vas i zakopčana. Tako ćete uvelike otežati posao lopovima.
Ne nasjedajte na prevare
Prevaranti s vremenom postaju sve kreativniji u načinu kako vam uzeti novac. Oni nazivaju na mobitele ili fiksne telefone predstavljajući se kao policajci ili radnici u banci. Obično kažu kako provjeravaju jesu li novčanice koje posjedujete krivotvorene ili ne te kako će kolega ili kolegica doći na vašu adresu i kako bi uzeli novac i provjerili ga.
Neki su, čak, nagovarali ljude da odu u banku i podignu svoju ušteđevinu te im istu uzeli. Ono što možete napraviti u takvoj situaciji je to da ne vjerujete takvim pozivima te ih prijavite policiji. Ako se netko ipak pojavi na vašim vratima, ako su u pitanju policajci, oni vam moraju pokazati značku i odgovarajući iskaznicu sa slikom koja odgovara službeniku. Bankari ne idu od vrata do vrata te njima jednostavno ne otvarajte vrata i pozovite policiju.