Zaštitimo naše noniće: Policija objasnila umirovljenicima kako se zaštititi od prijevara
Istarska policija je nastavila sa svojim projektom predavanja za zaštitu starijih građana. Tako je održano predavanje o prevenciji prijevara. Umirovljenici su imali priliku saznati za razne oblike prijevara, a otkriveno je i kako se zaštiti od njih. Građani su bili zadovoljni predavanjima, a mogli su se i uključiti u raspravu. Dobra je vijest da će se ove aktivnosti nastaviti i dalje.
‘Zaštitimo naše noniće’ je posebna akcija istarske policije u kojoj se starije građane upozorava na različite vrste prijevara. Osim toga, pokazuje se i kako se zaštiti od prijevara, a predavanje je održano u Centru za kulturu i obrazovanje Pazin.
Sve su češće prijevare putem interneta
Prevare starijih građana su česte, a to pokazuju i podaci. Tako je prema anketi Addiko banke otkriveno da su trećina anketiranih osoba bili žrtve ili poznaju osobu koja je bila žrtva neke financijske prevare. Više smo pisali i ovdje.
Kako se prijevare ne bi događale u ovolikoj mjeri, istarska policija je uzela stvar u svoje ruke pa tako uspješno provodi akciju ‘Policija poručuje: Zaštite naše noniće’. Cilj je upozoriti na vrste prijevare kroz predavanja i edukaciju, ali i pokazati kako se stariji građani mogu zaštiti.
Voditeljica poslova prevencije Alica Rosić-Jakupović je okupljenima u Centru za kulturu i obrazovanje Pazin predstavila različite pojavne oblike prijevara i kako se zaštiti od njih. Tako su sve češće prijevare putem interneta, a česte žrtve su upravo starije osobe. Posebno su opasne prijevare kada se netko predstavlja u ime institucije. Takva je i nedavna prijevara s lažnim predstavljanjem HZZO-a i prodajom uređaja, o čemju možete čitati u ovom tekstu.
Građani su se uključili u raspravu
Kako bi se smanjio broj prevara, policijska službenica je poučila osnovnim načinima samozaštite, a naglasak je stavljen na to da građani ne puštaju u dom nepoznate osobe i da ne nasjedaju na ljubaznost nepoznate osobe pred vratima.
– Prije nego se posavjetuju s članom obitelji ili svojom osobom od povjerenja, građani ne bi trebali ništa potpisivati, a vrlo je važno i da ne dijele osobne podatke putem društvenih mreža ili putem telefona, s obzirom na to da se oni mogu upotrijebiti prilikom počinjenja različitih kaznenih djela i žrtvama mogu stvoriti niz problema, poručili su iz policije.
Da je predavanje imalo smisla pokazali su i sami građani koji su bili i više nego zadovoljni. Mogli su se i aktivno uključiti u raspravu i postavljati pitanja, ali i razmijeniti korisne informacije o sigurnosti u njihovoj zajednici i zapažanjima iz okoline. Dobra je vijest da će se ova predavanja i dalje nastaviti kako bi se povećala sigurnost i zaštita osoba starije životne dobi.