Vrtovima prijeti ozbiljna suša: Evo što napraviti kako naše povrće ne bi uvenulo
Ako želite spriječiti da vam povrtne kulture u vrtu uvenu od prejake vrućine i suše, dobro je pridržavati se nekih metoda koje će spasiti biljke od izgaranja na suncu. Osnovna stvar je zalijevanje, ali ne bilo kakvo, jer je cilj da tlo zadrži što je moguće više vlažnosti na što dulji rok. Pomoći si možete i malčiranjem, ali i stvaranjem sjene u vrtu. Neće odmoći ni redovna briga, ubiranje plodova, uklanjanje oštećenih stabljika te korova i nametnika.
Vrućine ne stvaraju stres samo ljudima, nego i biljkama. Toplinski val i ekstremno visoke temperature itekako mogu ostaviti traga u našem vrtu, što se mnogima već i dogodilo. Suše pogađaju sezonske kulture poput rajčica, paprika, tikvica i krastavaca, ali i raznoga voća. Ipak, postoje načini kako održavati vrt po vrućinama i spriječiti sušenje listova, uvenuće stabljike i pad kvalitete ploda. O vrstama povrća koje ne traže previše sunca, možete pročitati ovdje.
Izbjegavajte zalijevati listove da ne bi izgorili
Ako se vaš vrt nalazi na direktnom suncu i uz to kršovitom terenu sa škrtom zemljom, onda će biti prilično teško održati ljetni urod, ali nije nemoguće. Najvažnija stvar je voda, odnosno održavanje vlažnosti tla. Premda se zalijevanje čini kao logična metoda, ona po ekstremnim vrućinama daje slabe rezultate. Zalijevati moramo rano ujutro, kako bi prije jakog sunca tlo zadržalo što više vode, o čemu smo pisali i ovdje. Klasično zalijevanje puno je bolja opcija od prskanja, jer zemlja mora biti natopljena. Isto tako, prskanje listova nikako nije dobra ideja, jer će tako samo brže izgorjeti. Zalijevati dakle treba samo dno stabljike.
Kako bi se voda što duže zadržala oko vaše biljke, možete oko nje u zemlji okopati mali plitki ‘bazenčić’ koji će zadržati vodu neko vrijeme. Druga opcija je postepeno navodnjavanje ‘kap po kap’. Ako nemate klasično navodnjavanje, a malo tko ga ima u improviziranim kućnim vrtovima, možete koristiti plastičnu bocu s probušenim čepom kako bi biljka malo po malo stalno dobivala vodu.
Ipak, ova metoda neće pomoći kod onih kultura koje doista vole puno vode, poput tikvica i krastavaca. Njih bi idealno bilo natapati ujutro i navečer. Ne budu li imali dovoljno vode za rast i razvoj, krastavci će biti gorki, a tikvice zakržljale uz opasnost potpunog uvenuća.
Uz zalijevanje i malčiranje, stvorite i sjenu
Iako obožavaju sunce, suša i previsoke temperature neće odgovarati ni rajčicama. One izvana mogu djelovati crveno i zrelo, ali iznutra su još nedozrele, što se očituje u ‘brašnastom’, nedovoljno sočnom i kiselkastom mesu.
Kada je riječ o paprici, ona također voli ekstremno vlažno tlo, ali i plodove na suncu. Po velikim vrućinama takvu kombinaciju gotovo je nemoguće postići pa rezultat mogu biti mali, gorki i nedovoljno mesnati plodovi. Osim natapanja i navodnjavanja, pomoći može i malčiranje. Zemlju je najjednostavnije malčirati sijenom, a takav organski pokrivač dulje zadržava vlažnost tla.
Uz pravilno zalijevanje i malčiranje, dobra opcija je i stvaranje sjene. To se može postići postavljanjem tamnih mrežica ili platna koje će se postaviti poput jedara u blizini biljaka. Kako bi biljke nesmetano rasle i davale plodove, važno ih je brati na vrijeme, uklanjati oštećene i osušene dijelove i nametnike te uklanjati korov.