Vrt vam je u sjeni? Nema problema, jer ove vrste povrća ne trebaju previše sunca

Jasmina Grgurić Zanze
7. srpnja 2024.
Novosti
A- A+

Posaditi povrće u vrtu koji se djelomično ili u potpunosti nalazi u sjeni, može biti pravi izazov. Ipak, neke biljke mogu savršeno uspjeti upravo na sjenovitim terenima. Dok će zelenom lisnatom povrću ipak trebati nekoliko sati sunca dnevno, mahunarke, lukovice i začini savršeno će se uklopiti u vrt koji nije izložen suncu. Neke vrste možete saditi i u samoj sjeni stabala, poput luka, mente pa čak i boba i graška.

Foto: Rawpixel

Na poziciju vrta u koji bismo željeli zasaditi vlastito povrće najčešće ne možemo utjecati. Najčešće pritom mislimo da naše biljke neće imati dovoljno sunca, ali postoje brojne vrste kojima će vrt u sjeni sasvim odgovarati. Zeleno lisnato povrće, luk, korjenasto povrće, začinske biljke i mahunarke odlično rastu upravo na sjenovitim mjestima. Ipak, dio dana trebat će im i sunce. Koje vrste saditi zajedno, a koje odvojeno, možete doznati ovdje.

Lisnato povrće neće se ljutiti što nema sunca cijeli dan

Većinom se susrećemo sa djelomično osunčanim prostorom raspoloživim za uzgoj povrća. Takva mjesta su mala dvorišta ili vrtovi u sjeni živice i drveća. Da bi uspješno uzgajali povrće u sjeni, mjesto treba biti najmanje četiri sata osunčano kako bi se biljke neometano mogle razvijati i rasti, piše Agroklub.com.

Majčina dušica.
Ako imate neke od ovih vrsta biljaka, trebali biste ih uvijek saditi jedno uz drugo: 'Mogu se koristiti zajedno u obroku'

Vrt u sjeni dobar je za uzgoj zelenog lisnatog povrća. Tu spadaju zelena salata, blitva, špinat, kupus, brokula i kelj. Međutim, kupus i kelj imat će manje i nježnije glavice u odnosu na iste vrste koje rastu na osunčanim terenima. Ovom povrću treba osigurati najmanje pet sati osvjetljenja, posebno u jutarnjim satima.

Mahunarke su još jedna povrtna vrsta koja može bujati u sjeni. Izbor iz ove grupe pada na bob i grašak. Njima će trebati mjesto s dobrim provjetravanjem. Zanimljivo je da mahunarke posebno dobro uspijevaju u sjeni jabuke, a za uzvrat obogaćuju tlo dušikom.

Lukovice, ali i začini obožavaju sjenovita mjesta

Lukovi su povrtna vrsta koja također vrlo dobro podnosi sjenu, a izabrati možete crveni luk, češnjak, vlasac i ostale vrste. Prirodno stanište ovih lukova su šumski proplanci koji su djelomično osvijetljeni. Luk vlašac i višegodišnji luk, srijemuš u tijeku nekoliko godina prekrit će mjesto na koje smo ga posadili i raširiti se. Češnjak će odlično napredovati u sjeni voćnih stabala, ako voće uzgajamo bez upotrebe kemijskih preparata. Osim toga, češnjak će štititi navedene vrste od pojave bolesti i napada štetnika, piše Agroklub.

Od začina, kopar, korijander, menta, hren i origano se bez problema mogu uzgajati u sjeni. Hren se sa pravom može nazvati kraljem među biljkama sjene, jer odlično raste na najsjenovitijim mjestima. Menta se može posaditi u voćnjacima gdje će se razmnožiti i zauzeti prostor.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap