Vrijeme je za proljetnu “generalku”! Pospremite dom slijedeći popularnu KonMari metodu koja je zaludila čitav svijet
Proljeće je idealno vrijeme za spremanje. Pogotovo kad imamo vremena na pretek jer odgovorno ostajemo doma zbog COVIDa-19. Pitate se gdje početi? Što zadržati? Što sa stvarima koje više ne trebate? Ako ste u dilemi, slijedite masu. Ugledajte se na mudrost Japanke Marie Kondo, autorice bestselera “Čarolija pospremanja koja će vam promijeniti život”. Prakticirajući savjete ekspertice Kondo, bit ćete okruženi stvarima koje volite i osjećati se laganijima.
Kondo je savjetnica za spremanje koja dolazi iz japanske kulture poznate po jednostavnosti i redu nasuprot kaosu. Njena metoda zagovara zadržavanje samo onih stvari koje nas vesele i koje doista koristimo. Ova metoda je ključ za umirovljenike koji trebaju smanjiti količinu stvari zbog seljenja u prikladniji životni prostor ili samo zbog pročišćavanja nagomilanih stvari u stanu.
Kondo piše: “Ljudi imaju poteškoća maknuti od sebe stvari koje su još uvijek iskoristive (funkcionalna vrijednost), koje sadrže korisne informacije (informacijska vrijednost) i za koje su sentimentalno vezani (emocionalna vrijednost).”
KonMari metoda ima specifičan redoslijed. Ne sprema se po lokaciji, sobu po sobu, nego po kategorijama: odjeća, knjige, papiri, “komono” i sentimentalne stvari. Kad krenete s određenom kategorijom, sve stvari iz te kategorije stavite na stol, krevet ili pod kako biste imali pregled o tome što sve posjedujete.
“Svaku stvar primite u ruke i pitajte se: Veseli li me ova stvar? Ako u sebi osjetite iskru radosti, zadržite je. Ako ne, nemojte je čuvati.”
Ono što nećete zadržati, otpustite sa zahvalnošću za sve ono što ste tim predmetom naučili i što je predstavljao u vašem životu.
Odjeća
Kako biste dobili uvid u količinu odjeće koju posjedujete, izvadite je iz svih ormara po stanu i stavite na jednu hrpu. Svaki komad uzmite u ruke. Ostavite samo onu odjeću koja vam odgovara veličinom i stilom, onu koja vam se sviđa i koju nosite. Sve ostalo, preveliko, premalo, iznošeno i ružno poklonite, donirajte ili reciklirajte.
Knjige, papiri, “komono” i sentimentalne stvari
Svrha knjige je da bude pročitana, a ne da sakuplja prašinu. Istina je da knjige koje godinama planirate pročitati, nikad ni nećete, a one koje ste već pročitali, nećete čitati ponovno. Stoga, višak knjiga prodajte ili donirajte knjižnici. Ostavite samo manji broj knjiga koje su vam prirasle srcu i koje volite otvoriti s vremena na vrijeme.
Reciklirajte sve papire, novine i letke ubrzo nakon što ih iskoristite. Sačuvajte samo važne papire i dokumente uredno organizirane u jednom registratoru.
“Komono” je kategorija svih ostalih nekategoriziranih sitnica. Uključuje spremanje elemenata u kuhinji i kupaoni, smočnici, podrumu i garaži. Sa stvarima kao što su mali kućanski uređaji, pisaći i šivaći pribor, (božićne) dekoracije i slično također ćete se suočiti u ovoj kategoriji.
Sentimentalne stvari ostavite za kraj jer se s njima najteže suočiti zbog emocionalne vrijednosti koju nose.
Zdravstveni učinci
Uredan i organiziran dom prevencija je od pada preko stvari koje nemaju svoje mjesto. Život u kaosu stvara tjeskobno raspoloženje, a nemogućnost pronalaženja stvari doprinosi frustraciji, stresu i osjećaju stida zbog neurednosti. Spremljen dom garantira smanjenje alergena nakupljenih na nekorištenim stvarima punim prašine i dlaka ljubimaca.
Smanjenje nepotrebnih stvari život čini jednostavnijim, a jednom kad završite osjećat ćete se slobodnima, a imat ćete mjesta i za novi kreativni hobi ili tjelovježbu.