Vraćanje sata unatrag nije bezazleno: Negativne strane osjetit će ljudi s demencijom
Vraćanje sata unatrag za neke znači sat vremena više sna, a za neke znači stvaranje novih problema. Britansko Društvo za Alzheimerovu bolest kaže da vraćanje sata može ozbiljnije dezorijentirati ljude koji boluju od demencije.
ko računanje vremena. Iako se mnogi vesele što će spavati sat vremena duže, takva promjena može negativno utjecati na ljude s demencijom. Preciznije rečeno, britansko Društvo za Alzheimerovu bolest kaže da ih vraćanje sata unatrag može dezorijentirati.
Budući da zimska jutra postaju mračnija, ljudima s demencijom može biti teško prilagoditi svoje obrasce spavanja jer im treba više vremena da se naviknu na novu situaciju. Kako prenosi BBC, neke osobe s demencijom mogu doživjeti i sindrom zalazećeg sunca, što nosi sa sobom promjenu ponašanja u kasnijim poslijepodnevnim satima obilježenu uznemirenošću i zbunjenošću.
Doktor Tim Beanland iz Društva za Alzheimerovu bolest ističe da je za većinu nas vraćanje satova unatrag pothvat koji ne utječe puno na nas i koji samo zahtijeva da prilagodimo kazaljke na satovima kod kuće. Međutim, za osobe s demencijom to može izazvati tjeskobu, zbunjenost i razdražljivost.
Inače, recentni statistički podaci pokazuju kako u Hrvatskoj od demencije boluje više od 100.000 osoba. Demencija se najčešće pojavljuje kod osoba starijih od 80 godina, a prvi je simptom gubitak pamćenja i općenita zaboravnost. Više o demenciji pročitajte u našem tekstu ovdje.