Vlasnici obiteljskog smještaja protiv istog poreza za domaćinstva i apartmane

Jasmina Grgurić Zanze
27. rujna 2024.
Novosti
A- A+

Hrvatska udruga obiteljskog smještaja reagirala je na najavljeni porez na nekretnine. Treba, poručuju, razdvojiti obiteljski smještaj u turizmu od iznajmljivanja, apartmanizacije i zapravo nekretninskog biznisa. Smatraju da će porez unazaditi ponudu u obiteljskim domaćinstvima koja nude uslugu smještaja. Sve se, poručuju, na kraju prelama na leđima malog čovjeka.

Foto: Pexels

Reakcije na uvođenje poreza na nekretnine u sklopu nove porezne reforme ne stišavaju se. Hrvatska udruga obiteljskog smještaja (HUOS) i njezine članice nisu protiv poreza na nekretnine, ali su nezadovoljni predloženim rješenjima za obiteljski smještaj u turizmu. Smatraju da će porez unazaditi ponudu tog smještaja po kojem je Hrvatska među najboljima u Europi, ističe tajnica udruge Ana Brničević, piše glasistre.hr.

Treba razdvojiti obiteljski smještaj i rentijerstvo

– Koliko je to sve potreslo naše članove, ali i ostale iznajmljivače turističkog smještaja u domaćinstvima, kod obitelji i s domaćinima, najbolje pokazuje podatak da nam se samo u zadnjih par dana e-mailom prijavilo za članstvo njih više od 400 novih i to svaki dan raste, a sada ih je već na tisuće. Sigurno ćemo kao udruga raditi određeni pritisak za bolja zakonska rješenja tog važnog dijela turističkih kapaciteta u zemlji, kaže Brničević.

Hrvatska obala krcata je kućama za odmor | Pexels
Porez na nekretnine: Koliko će iznositi i tko ga ne mora plaćati

Brničević poručuje kako je važno razdvojiti obiteljski smještaj u turizmu od rentijerstva, apartmanizacije i zapravo nekretninskog biznisa. Smatra da predložena regulativa ne prati stanje na terenu. Prema Vladinom prijedlogu, uvodi se paušalni godišnji porez na dohodak po krevetu, koji će ovisiti o stupnju indeksa turističke razvijenosti općine ili grada, pri čemu će općine i gradovi donositi odluku o visini paušalnog poreza u propisanim granicama.

On će iznositi između 150 i 300 eura za najrazvijenije jedinice, za one u drugoj skupini od 100 do 200, trećoj od 30 do 150, a u najnerazvijenijim turističkim područjima od 20 do 100 eura po krevetu. Pritom donji prag za utvrđivanje iznosa poreza za kratkoročni najam kod najrazvijenijih jedinica raste za 653 posto, u drugoj skupini za 402 posto, trećoj za 51 posto, dok u četvrtoj ostaje praktički isti, dakle 20 eura. Za stanove koji se iznajmljuju turistima uz taj paušal plaćat će se i porez na nekretnine, između 0,6 i osam eura po četvornom metru godišnje. Više o porezu na nekretnine pročitajte ovdje.

‘Sve se lomi na leđima maloga čovjeka’

Inače, obiteljski turizam ili smještaj u domaćinstvu je smještaj turista u privatnom objektu u kojem inače boravi domaćin i njegova obitelj, ili su u blizini.

– Ovako se i sada sve lomi na leđima malog čovjeka, a rentijeri će i dalje profitirati jer ih nitko neće kontrolirati, radit će na crno, neće prijavljivati prijatelje u svojim nekretninama ili će davati ključeve u Münchenu, Ljubljani, Beču ili već gdje, jer su nam stranci pokupovali pola obale i nitko ih pritom ne kontrolira. To je zapravo nekomercijalan, a komercijalan smještaj i sada država spušta na lokalnu razinu i ‘demokraciju na male ljude’, koji nerijetko nekretninom koju iznajmljuju turistima krpaju male mirovine i plaće, upozorava Brničević, piše glasistre.hr.

Iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja vlastima poručuju da propišu stope poreza, ali i da se ne može sve prebaciti na lokalnu razinu. Što vi mislite o porezu na nekretnine, možete nam odgovoriti u anketi ispod teksta.

Podržavate li uvođenje poreza na nekretnine?

Copy link
Powered by Social Snap