Vlada prihvatila Nacrt prijedloga zakona o inkluzivnom dodatku, evo što to znači
Inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobama s invaliditetom koja služi za prevladavanje različitih prepreka kako bi ove osobe bile ravnopravne u društvu. Iznos dodatka se razvrstava u pet razina, ovisno o stupnju oštećenja zdravlja, a dobra je vijest da je Vlada na svojoj sjednici prihvatila Nacrt prijedloga zakona o inkluzivnom dodatku.
Kao što smo već pisali ovdje, od iduće godine će ukupno 147.752 osobe s invaliditetom dobiti inkluzivni dodatak. Dobra je vijest da će ovaj dodatak biti veći od trenutnog iznosa objedinjenih naknada, a još je bolja vijest da je Vlada prihvatila Nacrt prijedloga zakona o ovom dodatku, a kako smo već naveli ranije, Zakon bi na snagu trebao stupiti 1. siječnja.
Objedinjuju se četiri prava
Inkluzivni dodatak je zapravo naknada koju će dobivati osobe s invaliditetom, a sva pravila i uvjeti su definirani u Nacrtu prijedloga zakona o inkluzivnom dodatku. Ovaj Zakon zapravo objedinjuje četiri postojeća prava koja korisnici ostvaruju na temelju utvrđenog invaliditeta, kako je rekao ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić.
– Zakonom o inkluzivnom dodatku definiraju se uvjeti za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, iznos inkluzivnog dodatka, razine potpore potrebne osobama s invaliditetom, izvori sredstva za financiranje inkluzivnog dodatka te druga pitanja povezana s inkluzivnim dodatkom, navodi se na stranici Ministarstva.
Iznos dodatka u pet razina
Sama visina iznosa dodatka se razvrstava u pet razina, ovisno o stupnju oštećenja zdravlja, a predviđeno je da će korisnici prava na inkluzivni dodatak ostvariti veći iznos novčane naknade u odnosu na zbroj trenutnih pojedinačnih naknada. Ovaj bi dodatak moglo ostvariti 147.752 osoba s invaliditetom, što je ujedno i trenutan broj korisnika prava koja se objedinjuju.
Procijenjeno je da bi za provedbu Zakona o inkluzivnom dodatku na godišnjoj razini bilo potrebno osigurati ukupno 506.566.080 eura, a procjena fiskalnog učinka izrađena je na temelju prijedloga osnovice u iznosu od 120 eura.