Vlada predstavila paket demografskih mjera od 685 milijuna eura, evo što će sve obuhvatiti

Luka Bumbak
14. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Europski kontinent ima velikih demografskih problema pa tako i Hrvatska. Kako bi se pad novorođene djece u Hrvatskoj smanjio, Vlada će od 1. ožujka sljedeće godine uvesti nove demografske mjere. Za cijeli paket će se izdvojiti 685 milijuna eura s ciljem davanja financijske sigurnosti roditeljima i onima koji će to tek postati. Povećava se i jednokratna naknada za novorođeno dijete, a produljuje se i trajanje očinskog dopusta.

Trudnoća | Foto: Unsplash

Hrvatska, kao i cijela Europa, ima jedan veliki demografski problem. Stari kontinent u punom smislu svog imena sve više stari, a u Hrvatskoj je više umrlih nego rođenih. Upravo zato Vlada je donijela paket demografskih mjera kojim bi se pad broja novorođene djece trebao usporiti, a onda i preokrenuti, piše na stranicama Vlade RH. Za to će izdvojiti 685 milijuna eura, a cilj svega je davanje financijske sigurnosti roditeljima s kojom bi se lakše mogla planirati budućnost djece.

Mjere stupaju na snagu od 1. ožujka

– Velike demografske mjere na snagu će stupiti od 1. ožujka sljedeće godine, a za cijeli paket mjera Vlada će izdvojiti 685 milijuna eura, rekli su na Vladinoj sjednici premijer Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić. Ovim demografskim mjerama znatno će se povećati i rodiljne naknade, ali i produljuje te trajanje očinskog dopusta.

Paketom mjera se želi potaknuti rađanje više djece, a poželjan je i povratak iseljenika. Na zemlji živi 8,2 milijardi ljudi, ali samo je jedan stanovnik na njih 13 Europljanin. Najviše stanovnika ima Azija, u kojoj prednjače Kina i Indija. S druge strane, u Hrvatskoj je manje od četiri milijuna ljudi. Lani je rođeno 32.17 djece, a umrlo je 51.275 osoba. To je velika razlika koja otkriva sve naše demografske probleme. Kad biste to drugačije opisali, dnevno se rađa 88 osoba, a umire 140. Također, u prvih deset mjeseci ove godine rodilo se 26.749 djece, a umrlo 43.275 osoba. Primjerice, 1997. godine rodilo se više od 55.ooo djece, a taj broj je za 2024. godinu upola manji.

– Da bi se broj stanovnika održao, potrebno je imati u prosjeku 2,1 dijete na jednu ženu, što nitko nema u Europi, a posljednji puta je stopa plodnosti bila veća od 2,1 u Hrvatskoj 1967. godine. Najveću stopu fertiliteta u EU imaju Bugarska i Rumunjska, a Hrvatska je s 1,47 negdje u sredini, rekao je premier Plenković na sjednici.

Kako starenje stanovništva utječe na mirovine? Demograf objasnio, a predložio je i poboljšanje

Povećavaju se razne naknade, tako i ona za novorođeno dijete

Vlada će od ožujka sljedeće godine udvostručiti jednokratnu naknadu za novorođeno dijete s 309 na 618 eura. Povećat će se i limit naknade za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta. Dakle, oni koji su koristili taj dopust za tih drugih šest mjeseci, mjesečno su primali najviše 995 eura, a od 2025. godine taj će se limiti dići na 3.000 eura neto. To znači da, ako je netko primao plaću 3.000, moći će i u drugih šest mjeseci dopusta.

Stigla je i još jedna odlična vijest. Za roditelje blizanaca, troje ili više djece naknada za roditeljski dopust od prve do treće godina djetetovog života povećava se s 551 na 803 eura. Narast će i naknada za roditeljski dopust roditelja koji rade na pola radnog vremena do prve godine djetetova života s 485 eura na 971 euro. Produžit će se i trajanje očinskog dopusta s deset na 20 dana, odnosno s 15 na 30 za blizance.

Od ostalih naknada, raste i ona za roditeljski dopust radi pojačane njege djeteta do treće godine života i to za gotovo 200 eura, ali i roditeljima djece s težim smetnjama u razvoju na 803 eura. Za zaposlene i samozaposlene roditelje na minimalnoj plaći raste s 309 na 701 euro, a na 503 eura za nepuno radno vrijeme. Isto tako, majke koje ne mogu raditi zbog komplikacija u trudnoći te koje su na bolovanju radi njege bolesnog djeteta, umjesto dosadašnjih 565 eura, primat će 995 eura naknade. Zanima vas kako starenje stanovništva utječe na mirovine? Pročitajte ovdje kako nam je to demograf objasnio.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap