Vjerujete da je svijet prenapučen? Stručnjaci se ne slažu, kažu da je glavni problem – starenje
Ako ste umirovljenik, velike su šanse da ste se rodili na svijetu koji je brojio niti 3 milijarde ljudi. Danas nas gotovo 8 milijardi. Mnogi vjeruju da svijet postaje prenapućen i da zemlja neće moći podnijeti nadolazeći broj ljudi. Međutim, stručnjaci se slažu da je trend rasta iz 20. stoljeća brutalno zakočio i da će glavni problem 21. stoljeća biti pronaći rješenje na masovno starenje populacije.
Najveći rast populacije homo sapiensa dogodio se u 20. stoljeću. Globalno smo narasli s 1,6 milijardi (1900. godine) na 6 milijardi (2000. godina). Trenutačno smo na nekih 7,8 milijardi, ali stručnjaci kažu da je trend rasta gotov, piše bigthink.com.
Velika većina demografskih podataka sugrerira da ranije brige o prenapućenosti planeta možemo posve okrenuti na glavu i kazati kako će glavni problem u budućnosti biti – premalo rođene djece.
U Japanu se više pelena kupuje za starije nego za bebe
Japan već nekoliko godina ima najstariju populaciju na svijetu. Tamo se više pelena kupuje za starije ljude nego za bebe. Kina je dugo godina imala politiku jednog dijeteta, nedavno su taj limit podignuli na troje djece jer očekuju da će 2030. godine doživjeti populacijski vrh nakon kojeg slijedi neugodan pad. Sjedinjene Američke Države imaju povijesno najniži rast populacije koji podsjeća na period Velike depresije.
Novo istraživanje znanstvenog časopisa Urban Sustainability obrađuje temu budućnosti u kojoj ne da imamo previše, nego premalo stanovnika na svijetu. Zaključuju da je to možda još veći izazov jer će demografska struktura narušiti održivost na koju smo navikli u zadnjih stotinjak godina.
Jedan od najboljih primjera, iako ga autori ne spominju, jest mirovinski sustav koji je već ozbiljno demografski nagrižen. Autori kažu da nas u budućnosti paralelno čekaju dvije sile – pad i starenje stanovništva.
“Globalno, stariji od 65 su najbrže rastući segment populacije. U 2019. godini su po prvi puta u ljudskoj povijesti prerasli djecu mlađu od 5 godina. U 2020. 9 posto globalne populacije je bio stariji od 65 godina. To je 728 milijuna ljudi. Očekuje se da će se njihov broj udvostručiti do 1,5 milijardi u 2050, a tada će njihov udio u globalnoj populaciji biti 16 posto”, pišu autori.
Promjene neće svugdje u svijetu biti jednake. U najvećem su problemu Europa, Azija i Sjeverna Amerika, dok će većina afričkih zemalja i dalje imati mladu populaciju.
Uzrok – bijeg stanovništva u gradove
Istraživanje navodi kako je urbanizacija, odnosno selidba stanovništva iz sela u gradove odigrala ključan utjecaj iz dva razloga. Jedan od njih je što stanovnici u gradovima imaju manje djece nego ruralno stanovništvo – razlozi su viši trošak života, lakši dostup kontracepciji i život koji je fokusiran na karijeru.
S druge strane, gradovi su bogatiji i imaju bolju zdravstvenu zaštitu pa se u njima dulje živi. Upravo je to recept za ono što nam se događa – imamo manje djece i sve dulje živimo.
“Uzimavši u obzir brz tempo ovih promjena, pogotovo kako tempo starenja i smanjivanja populacije napreduje, problem je podcijenjen u službenim statistikama i potrebna je hitna reakcija”, navodi se u zaključku istraživanja.