Više od godinu dana nakon: DORH čeka mišljenje o postupanju splitskog doma za starije tijekom prvog vala
Gotovo godinu i pol dana nakon proboja virusa u Dom za starije i nemoćne u splitskoj Vukovarskoj ulici nadležna tijela i dalje nisu utvrdila činjenice. Općinsko državno odvjetnišvo angažiralo je vještake iz Osijeka kojima je cilj utvrditi jesu li korisnici u pandemijsko vrijeme bili savjesno liječeni.
U travnju prošle godine gledali smo šokantnu evakuaciju korisnika iz Doma za starije i nemoćne osobe u Splitu zbog proboja koronavirusa, a vrlo brzo su se pojavile sumnje da je pritom učinjeno nekoliko propusta. Više od godinu dana kasnije, stručnjaci s osječkog Medicinskog fakulteta utvrdit će je li 18 zaraženih korisnika koji su kasnije preminuli bilo savjesno liječeno, piše Index.hr.
Njihovo mišljenje i što bržu izradu izvještaja zatražilo je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu koje još od travnja 2020. godine provodi izvide.
Splitski su državni odvjetnici Indexu kazali kako postoji osnovana sumnja u počinjenje kaznenog djela širenja i prenošenja zarazne bolesti iz članka 180. i dr. Kaznenog zakona te kako je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu radi utvrđivanja činjeničnog stanja nalogom odredilo provedbu sudsko-medicinskog vještačenja koje je povjereno Medicinskom fakultetu u Osijeku.
“Činjenica je da je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu požurilo izradu pisanog nalaza i mišljenja koji je neophodan za donošenje konačne državnoodvjetničke odluke u ovom kaznenom predmetu”, odgovorili su iz ODO Split portalu Index.hr.
Podsjetimo još da je ravnatelj tog doma (i još uvijek je) Ivan Škaričić, bivši HDZ-ov gradonačelnik Omiša, a u Upravno vijeće postavljen je umirovljeni vinar Ivan Glavota iz koalicijskog HČSP-a. Eventualni propusti u domu oko postupanja sa zaraženim pacijentima tim su gori jer se, barem u slučaju glavnog i odgovornog, radi o osobi koja nema previše iskustva u sustavu socijalne skrbi. Prisjetimo se još da je postojala kakofonija informacija o tomu da su korisnici desetak dana prije utvrđivanja zaraze imali temperaturu, da je glavna sestra od županijskog stožera tražila zaštitnu opremu koja nije stigla i da su liječnici zvali epidemiologe koji se nisu javljali na telefon.
Sve te okolnosti trebaju utvrditi vještaci iz Osijeka kako bi ova priča nakon više od godinu dana mogla biti završena.