SUH i ostali sindikati najavljuju prosvjed: 'Hrvatska zajedno za veće plaće i mirovine'
Sindikati, među kojima i Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH), sutra će najaviti prosvjed za veće plaće i mirovine.
16:40 3 h 02.03.2026
18. veljača 2026.

Umirovljenik u invalidskim kolicima | Foto: Pixabay
Vlada se na zatvorenom dijelu sjednice u utorak očitovala Ustavnom sudu na prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom RH Zakona o inkluzivnom dodatku te na prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom RH Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Cjelovita očitovanja Vlade bit će objavljena uz odluke Ustavnoga suda, navodi se u Vladinu priopćenju.
Ranije je Vlada najavila da povlači žalbu na odluku Upravnog suda oko isplate inkluzivnog dodatka, a koja obiteljima preminulih omogućava nastavak pravne borbe oko isplate sredstava od dana podnošenja zahtjeva do smrti. Iz udruge Sjena upozoravaju da obitelji imaju rok od 30 dana da obnove sudske postupke. Sud je novčano kaznio i bivšeg ministra Marina Piletića, zato što Ministarstvo socijalne politike nije u roku od 15 dana odgovorilo na žalbu zbog dugotrajnosti postupka, a za očekivati je da je takvih slučajeva više, o čemu smo pisali ovdje.
Premijer se jučer na sjednici Vlade, podsjetimo, iznova oprostio od ministra Marina Piletića. Piletić je otišao nakon odluke Upravnog suda o inkluzivnom dodatku. Na njegovo mjesto stiže kardiolog, šef riječkog KBC-a Alen Ružić. Premijer Plenković je u ponedjeljak na zajedničkoj sjednici triju saborskih odbora predstavio Ružićevu kandidaturu za ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Ružić je dobio povjerenje tih odbora, a glasovanje u Hrvatskom saboru očekuje se u petak. Najavljeno je kako će upravo inkluzivni dodatak biti jedan od prioriteta novog ministra, o čemu više ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
SUH i ostali sindikati najavljuju prosvjed: 'Hrvatska zajedno za veće plaće i mirovine'
Sindikati, među kojima i Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH), sutra će najaviti prosvjed za veće plaće i mirovine.
16:40 3 h 02.03.2026
Bijeli štrajk socijalnih radnika: 'Na institucijama je da hitno rješavaju probleme'
Socijalni radnici u Splitu i Kaštelima danas su krenuli u bijeli štrajk, kako su poručili iz Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi.
16:35 3 h 02.03.2026
Prvi mjesec zdravstvenog AI asistenta 'Zdravka': Skoro 8.000 korisnika i 130.000 upita
Digitalni AI zdravstveni asistent 'Zdravko' koristi 7.597 korisnika prvi mjesec od aktivacije. Imao je 128.007 upita i pokrio 60 zdravstenih tema.
16:30 3 h 02.03.2026
Danas je zadnji dan za prijavu povrata poreza: Umirovljenici imaju jednu važnu opciju
Još danas stignete napraviti prijavu za povrat poreza. Umirovljenici mogu prijaviti uzdržavanog člana obitelji ili ostvariti povrat od rada.
10:59 9 h 02.03.2026