[VIDEO] Provjerili smo znate li odvajati otpad: Mnoge zbunili tetrapak i kuhinjski ručnici
Odvajanje otpada tema je koja često potiče rasprave. Odvaja li se tetrapak u papir ili plastiku? Što je s kuhinjskim ručnicima ili, primjerice, običnim računima iz trgovine? Odlučili smo ispitati poznavanje građana Zagreba o ovoj temi i pripremili im kviz o odvajanju otpada.
Europska unija proizvodi više od 2,5 milijardi tona otpada godišnje, prema podacima koje je objavio Europski parlament. No, nastavimo li dosadašnjim tempom, do 2050. godine ćemo godišnje proizvoditi čak 70 % više otpada nego danas.
Iako kućanstva svake godine proizvedu tek desetinu ukupnog otpada, komunalni otpad i dalje je velik problem za okoliš. U Hrvatskoj se, primjerice, reciklira ili kompostira tek 24 % komunalnog otpada. Gotovo sav ostatak otpada završi pod zemljom, gdje u slučaju nekih materijala, a poglavito plastike, ostaju nerazgrađeni stotinama godina.
Kako bismo ovo promijenili, Europska unija je donijela akcijski plan. Svaka država članica se obvezala reciklirati najmanje 60 % komunalnog otpada do 2030. godine, a količina preostalog komunalnog otpada planira se prepoloviti u tom istom roku. Više o tome kako Europska unija planira postići kružno gospodarstvo pročitajte ovdje, a na web stranici Europskog parlamenta možete dobiti i informacije o pravilnom razvrstavanju otpada.
Račun iz trgovine se ne baca u papir?
Važan način na koji svatko od nas može pozitivno utjecati na okoliš jest razdvajanjem otpada. Ova praksa nije nešto novo, ali unatoč tome često se možemo naći u dilemi. Odvaja li se tetrapak u plavi ili žuti spremnik? Što je s kuhinjskim ručnicima ili, primjerice, običnim računima iz trgovine?
Najtočnije odgovore ćete uvijek dobiti na web stranici mjesta u kojem stanujete budući da se prakse prikupljanja otpada ponešto razlikuje od mjesta do mjesta. Mi smo proučili stranicu zagrebačke Čistoće i kreirali kratki kviz kojim smo ispitali znanje Zagrepčana o ovoj temi.
Na pitanje o tome u koji se spremnik odvaja pluteni čep ili običan račun iz trgovine većina naših sugovornika odgovorila je krivo. Mnogi nisu bili sigurni niti kamo bi bacili tetrapak, a nitko nije znao kamo razvrstati bocu od spreja pod tlakom. Biste li imali više točnih odgovora od naših sugovornika, provjerite u videu ispod.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Let avionom ili izgradnja kuće, pranje rublja ili kilometar i pol vožnje automobilom, što je štetnije za okoliš? Točan odgovor nije toliko intuitivan koliko se na prvu čini. To su pokazali i odgovori naših sugovornika koje smo ispitali o tome koliko poznaju utjecaj čovjeka na okoliš. Neki podaci su ih iznenadili, a mogli bi i vas. Kliknite na link lijevo ako želite saznati više.
Sadržaj je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr/mirovina.hr i Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj