[VIDEO] Kako znati je li sadržaj kojeg čitate prava urota ili teorija zavjere?
Teoretičari zavjera sebe nikada neće nazvati tim imenom, ali ipak postoji velika razlika između vjerovanja u zavjere i zdravog skepticizma. Velika je razlika i između teorija zavjera i stvarnih urota koje su se dogodile. Vjerovanje u teorije zavjere može biti i opasno, stoga donosimo video u kojem objašnjavamo kako ih prepoznati te još važnije, kako se zaštititi.
Teorije zavjere su teorije u koje ne možete povjerovati zdravim razumom, istaknuo je Duško Ćurlić, poznati televizijski i radio voditelj na početku videa kojeg smo snimili u suradnji s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Duško je studirao na Fakultetu političkih znanosti stoga ga je tema teorija zavjera zainteresirala još tada.
U to vrijeme, za razliku od sada, da biste došli do hipoteza o ljudima-gušterima, svjetskim vladama ili drugim šarolikim zamislima teoretičara zavjera, morali ste sjesti u knjižnicu i provesti značajnu količinu vremena istražujući. Pojava interneta ovaj je proces sasvim pojednostavila i ponekad se čini da svakog dana ispliva nova teorija o zlim urotnicima koji na ovaj ili onaj način kontroliraju svijet. Zahvaljujući društvenim mrežama, nikad ih nije bilo lakše dijeliti s drugima.
Informacije danas teku u ogromnim količinama i nije uvijek sve što pročitamo istina. S jedne strane je korisno i zdravo osjećati dozu skepticizma prema sadržaju koji nam se plasira. Razlika između teoretičara zavjera i onih koji su samo znatiželjni, pri tome, jest što će pobornici urota u svemu vidjeti upravo to – urotu, a nikakva količina dokaza neće ih poljuljati u vjerovanju. Na kraju dana, puno je lakše zamisliti zlu globalnu vladu nego proučiti i razumjeti niz složenih društvenih pojava ili povijesnih događaja, zar ne?
Kako bismo rasvijetlili ovu temu, u suradnji s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj snimili smo video u kojem odgovaramo na ključno pitanje: što su teorije zavjere i kako ih prepoznati?
U videu ćete doznati, između ostalog:
- Što Duško Ćurlić misli o teorijama zavjere, koje od njih je sam proučavao i koja je najapsurdnija teorija zavjere za koju je čuo;
- Zašto kompleksne društvene pojave i problemi kao što su, primjerice, ekonomske ili zdravstvene krize, privlače teoretičare zavjera;
- Kako razlikovati urote koje su se zaista dogodile i teorije zavjera;
- Kako vjerovanje u teorije zavjera može dovesti i do opasnih posljedica u stvarnom životu, čak i do ljudskih žrtava;
- Kako na temelju sadržaja kojeg čitamo i stila autora zaključiti je li posrijedi teorija zavjere;
- Savjete Tomislava Sokola, predstavnika Hrvatske u Europskom parlamentu, o prepoznavanju teorija zavjera na internetu.
Video pogledajte na Facebook stranici portala mirovina.hr ili ispod članka, a svoja razmišljanja o teorijama zavjera napišite nam u komentarima ispod videa.
Sadržaj je nastao u suradnji Native studija portala mirovina.hr i Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Pogledajte i ostale teme koje donosimo na temu medijske pismenosti:
[VIDEO] Znate li prepoznati lažne portale? Imitiraju stranice kojima vjerujete!
[VIDEO] Kako prepoznati lažne profile na društvenim mrežama? Iza njih se kriju osobe loših namjera!