Većina umirovljenika podržava porez na nekretnine: ‘Davno ga je trebalo uvesti’
Oko uvođenja poreza na nekretnine, umirovljenici su prilično podijeljeni. Većina ih smatra da tko ima još jednu kuću ili stan, treba platiti porez. Ipak, nisu za to da se jednako oporezuju apartmani i djedovina. Novi državni namet zahvatit će i velik dio umirovljeničke populacije, zahvaćene već porezom na mirovine.
Najavljeni porez na nekretnine jedan je od rijetkih državnih nameta koji umirovljenici dobrim dijelom podržavaju. Većina ih, naime, nema drugu nekretninu, o čemu su nam stariji čitatelji više otkrili ovdje. Vikendice i apartmani često se među starijim generacijama percipiraju kao luksuz, što dodatno ide u prilog oporezivanju. Međutim, sami kažu kako nije isto oporezuje li se nešto na čemu građani dobro zarađuju i nešto što su naslijedili i predstavlja im dodatni teret održavanja.
Svaki četvrti, prema anketi, ima drugu nekretninu
Više od 1.500 čitatelja sudjelovalo je u anketi portala Mirovina.hr u kojoj smo pitali podržavaju li uvođenje novog poreza na nekretnine. Njih oko 25 posto ne podržava, jer građanima, smatraju, ne treba još jedan namet. Ipak, oko 20 posto kaže da podržava, a dodatnih 25 posto je također za porez na nekretnine, ali tako da se apartmani oporezuju skuplje nego djedovina. Oko 13 posto kaže da porez na nekretnine ne podržava, jer među vlasnicima ima i umirovljenika koji će još jedan porez morati platiti od malenih mirovina. Čak 17 posto građana nije sigurno što da misli o porezu na nekretnine, što ide u prilog kompleksnosti ovog nameta koji ne može za sve vrijediti u istoj mjeri. Upravo neodlučni tvrde da red na tržištu nekretnina svakako treba uvesti, samo nisu sigurni na koji način.
Umirovljenike više od poreza na nekretnine muči porez na mirovinu. Naime, nakon usklađivanja mirovina zbog prelaska osobnog odbitka od 560 eura, dodatnih oko 70.000 upalo je u porezne škare. Porez plaća gotovo pola milijuna umirovljenika, a samo u rujnu uplatili su državi kroz porez na mirovine oko 15 milijuna eura, o čemu smo pisali ovdje.
Ipak, svaki četvrti umirovljenik ima i drugu nekretninu, a svoje komentare ostavili su nam i na našoj Facebook stranici. Premda je puno onih koji su protiv, umirovljenicima smeta da se dio građana bogati na nekretninskom biznisu koji se uglavnom sastoji od brojnih apartmana.
Zdenka: ‘Imamo stan, ali ga želimo prodati’
– Davno ga je trebalo uvesti. Velika se količina prljavog novca oprala kroz nekretnine u Hrvatskoj. Tu bi zasigurno trebalo uvesti veće kontrole, smatra Žan.
Naši čitatelji ističu da je porez na nekretnine praksa koju imaju i ostale zemlje. Međutim, tamošnji građani ipak imaju veće mirovine i plaće. Zato smatraju da treba gledati porijeklo imovine i novca te na apartmane ‘udariti’ puno veći porez, pogotovo kada ih netko ima više. Građani ne vide ni logiku neoporezivanja nekretnina u dugoročnom najmu, jer je to izravna zarada za vlasnike. Kuća koja zjapi prazna samo je, kažu, dodatni trošak na koji ne treba još nabijati i porez.
– Moji prijatelji koji su u mirovini iznajmljuju kuće i stanove i tako zarade još jednu mirovinu. Međutim, teret održavanja pada na njihovu djecu, no njima će jednoga dana to sve ionako i ostati. Imamo stan koji ne koristimo, ali nije sređen za iznajmljivanje pa ga planiramo prodati. Djeca su situirana, a mi bismo od prodaje mogli lagodnije živjeti i po potrebi platiti smještaj u domu. Mislim da nije pravedno da plaćamo porez dok ne prodamo taj stan, rekla nam je umirovljenica Zdenka iz okolice Zagreba.