Većina umirovljenika koristi bankomate, no četvrtina ih još uvijek izbjegava

Marko Repecki
23. travnja 2025.
Novosti
A- A+

Više od 56 posto sudionika ankete Mirovina.hr izjavilo je da koristi bankomate jer su praktični i dostupni. Ipak, gotovo svaki deseti i dalje odlazi isključivo na šalter, a četvrtina gotovinu podiže rijetko – većinu troškova pokriva karticom. Komentari čitatelja otkrivaju zašto se dio umirovljenika i dalje ne osjeća sigurno u digitalnim financijama.

Muškarac unosi PIN na bankomatu kako bi pristupio svom računu s kojeg će mu biti povučen novac.

Bankomat | Foto: Unsplash / Eduardo Soares

Više od četiri desetljeća nakon što je u Hrvatskoj postavljen prvi bankomat, bankarske navike građana znatno su se promijenile. Bankomati su danas dostupni gotovo svugdje, a korištenje kartica i mobilnog bankarstva postaje sve uobičajenije, o čemu više možete pročitati ovdje. Ipak, rezultati ankete koju smo proveli na portalu Mirovina.hr i u kojoj je sudjelovalo više od tisuću čitatelja pokazuju da razlike među korisnicima i dalje postoje – osobito kad je riječ o starijim građanima. Korištenje bankomata, bez obzira od koje su banke, uskoro bi trebalo biti bez naknade, o čemu više možete pročitati ovdje.

Rezultati ankete portala Mirovina.hr

Više od polovice koristi bankomate

Na pitanje ‘Kako podižete gotovinu iz banke?’, 56,95 posto sudionika odgovorilo je da koristi bankomate jer su praktični i uvijek dostupni. Gotovo 27 posto rijetko podiže gotovinu jer većinu troškova pokriva karticama, dok 10,5 posto kombinira poslovnicu i bankomat, ovisno o situaciji. Tek nešto više od 6 posto priznalo je da se teže snalazi na bankomatu i zato odlazi u poslovnicu.

Rezultati pokazuju da je većina građana usvojila korištenje bankomata kao svakodnevnu naviku, no i dalje postoji značajan broj onih koji se oslanjaju na šalter – bilo zbog nesigurnosti, navike ili jednostavno potrebe za osobnim kontaktom. U komentarima koje su čitatelji ostavili na društvenim mrežama, jasno se vidi da tehnologija mnogima još uvijek nije bliska – osobito kad je riječ o starijim osobama.

Mreža bankomata: Ministar Primorac najavio besplatno podizanje gotovine

– Mnogi umirovljenici ne znaju koristiti bankomat – to nije sramota, nego realnost. Isto tako, mnogi jedva koriste mobitel, i to samo za pozive. Ni SMS ne znaju poslati, napisala je jedna čitateljica. Dodala je kako ni sama ne koristi kartice jer više voli imati pregled nad onime što ima: ‘Onoliko koliko imamo, razvlačimo kao žvaku.’

Drugi čitatelj ističe fizičke prepreke koje bankomat može predstavljati: ‘Puno njih nema brzu motoriku ruku i dobar vid da bi ga mogli koristiti.’ Za neke, međutim, odlazak u poslovnicu ima i društvenu komponentu.

– Nikada nisam dizala na bankomatu. Meni je gušt vidjeti djevojke u mojoj banci., napisala je čitateljica.

Bankomati i kartice – stvar navike, ali i prilagodbe

S druge strane, brojni čitatelji navode da je bankomat jednostavniji i brži izbor.

– Lakše je na bankomatu, pogotovo ako imate malu mirovinu. Ne isplati se stajati u redu za 200-300 eura, smatra jedna čitateljica. Drugi pak gotovo uopće ne koriste gotovinu: ‘Ne podižem mirovinu jer sve plaćam karticom. Nešto gotovine imam samo za taksi i pekaru.’ ‘Gotovinu dižem rijetko, račune plaćam preko netbankinga’, dodala je druga.

Komentari pokazuju da dio građana ne samo da koristi kartice, već je potpuno prešao na digitalno upravljanje financijama. Iako podaci pokazuju sve veću spremnost građana na korištenje digitalnih usluga, iskustva čitatelja potvrđuju kako prelazak na kartice i bankomate nije samo pitanje tehnologije, već i navike, osjećaja sigurnosti i osobne udobnosti.

Za dio starijih korisnika, bankomat i dalje ostaje ‘strani uređaj’, a poslovnica mjesto poznatog lica i osjećaja povjerenja. Zato je važno da banke i druge financijske institucije i dalje nude podršku – od edukacija i vodiča do strpljivih djelatnika – kako bi svi građani, neovisno o godinama i iskustvu, mogli ravnopravno sudjelovati u suvremenom financijskom sustavu.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije

Copy link
Powered by Social Snap