Većina gradova i općina odlučila je da neće povećati porez na nekretnine
Većina gradova i općina odlučila je zadržati istu razinu poreza na nekretnine, u usporedbi s porezom na kuće za odmor. Ipak, 215 ih je povećalo porez, pokazuje analiza Porezne uprave.

Foto: Canva
Porez na nekretnine stupio je na snagu ove godine, a do kraja veljače gradovi i općine morali su odlučiti o njegovoj visini. Prema analizi koju je objavila Porezna uprava, najveći broj jedinica lokalne samouprave – njih 284 – zadržao je dosadašnji iznos poreza, 215 ih je odlučilo povećati, dok je 57 smanjilo postojeću razinu.
Istovremeno, svi koji smatraju da imaju pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine do kraja ovog mjeseca trebaju ispuniti obrazac i dostaviti ga Poreznoj upravi, što je uvjet za priznavanje oslobođenja. O tome smo ranije pisali ovdje.
Koliko iznosi porez na nekretnine
Da podsjetimo, porez na nekretnine plaćaju vlasnici – fizičke i pravne osobe (domaće i strane) – ali i korisnici nekretnine, ako im je obveza plaćanja komunalne naknade prenesena pisanim ugovorom, ako koriste nekretninu bez pravne osnove ili ako se ne može utvrditi vlasnik.
Iznos poreza godišnje se kreće u rasponu od 0,60 do 8,00 eura po četvornome metru korisne površine. Na njega mogu utjecati lokacija, starost objekta ili dostupnost određenih sadržaja, pri čemu maksimalna stopa ne može prijeći 8,00 eura po četvornome metru.
Tko je oslobođen plaćanja poreza?
Od plaćanja poreza oslobođene su nekretnine koje služe za stalno stanovanje ili se iznajmljuju na temelju ugovora za najmanje deset mjeseci godišnje. Izuzeće vrijedi i za objekte kojima je onemogućena stambena namjena, primjerice ako je zgrada bez krova ili osnovne infrastrukture.
Porez se ne plaća ni na nekretnine javne namjene, one predviđene za institucionalni smještaj, te na imovinu trgovačkih društava koja je u poslovnim knjigama evidentirana kao namijenjena prodaji, ako je od unosa do 31. ožujka proteklo manje od šest mjeseci. Iznimke se primjenjuju i na nekretnine preuzete u zamjenu za nenaplaćena potraživanja (također uz ograničenje od šest mjeseci), kao i na one u vlasništvu gradova ili općina na njihovu području. Porez ne plaćaju ni socijalno ugroženi građani, ako ih takvima proglasi lokalna samouprava.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.