Vatrogasci upozoravaju na veliku opasnost od požara: Evo kako se ponašati
Na veliku opasnost od požara za vrijeme toplinskog vala upozorava Hrvatska vatrogasna zajednica. Najveća je opasnost u Dalmaciji, zbog velike količine suhog raslinja pa treba biti na oprezu. Vatrogasci podsjećaju na strogu zabranu bacanja opušaka, roštiljanja i paljenja vatre na otvorenom prostoru. Dali su stoga šest savjeta kako spriječiti požar, ali i kako se ponašati ako do njega i dođe.
Hrvatska vatrogasna zajednica upozorava da je ovih dana velika opasnost od požara. Prema prognozama Državnog hidrometeorološkog zavoda, u Hrvatskoj se očekuje prolazak toplinskog vala koji će u srijedu i četvrtak zahvatiti riječko, splitsko i dubrovačko područje, a u petak će se proširiti i na osječko, zagrebačko i karlovačko područje. Grad Zagreb još je u svibnju izdao upozorenje o zabrani paljenja vatre na otvorenom, o čemu smo pisali ovdje.
Zbog velike količine suhog raslinja na području Dalmacije, velika je opasnost od izbijanja požara otvorenog prostora. Vatrogasci podsjećaju na strogu zabranu bacanja opušaka, roštiljanje i paljenje bilo kakve vatre na otvorenom prostoru. Građanima ovih dana savjetuju pojačan oprez kako bi odgovornim ponašanjem doprinijeli sigurnosti. Osim preventivnog djelovanja, važno je znati i kako postupati ako do samog požara i dođe. U oba slučaja nam može pomoći ovih šest naputaka:
- Ne bacajte opuške, staklo i ne palite vatru na otvorenom prostoru.
- Ako koristite roštilje u sklopu domaćinstava, ne činite to za vjetrovita vremena te obavezno ugasite žar nakon njegova korištenja.
- Požar se brzo širi u kamp prikolicama i čamcima, stoga ih odmah napustite ako ne možete požar ugasiti na siguran način u njegovoj početnoj fazi.
- Ne otežavajte vatrogascima gašenje, a sebe ne dovodite u opasnost, kako biste požar iz blizine promatrali ili ga fotografirali i snimali.
- Ne koristite dronove za snimanje požara, jer time ugrožavate sigurnost protupožarnih zrakoplova koji sudjeluju na intervenciji. Pilotske posade obustavit će letačke operacije odmah po uočavanju drona u zoni svojih aktivnosti, što će otežati sprječavanje širenja požara i dovesti u opasnost živote ljudi.
- Održavajte okućnice čistima, jer time smanjujete mogućnost proširenja požara na okolne objekte.
Također, treba voditi računa da se u automobilima ne ostavljaju djeca, kao ni kućni ljubimci, jer u ovakvim uvjetima jako brzo dolazi do dehidracije i toplinskog udara, što može dovesti do teških oštećenja organa, a u konačnici i smrti. U slučaju da primijetite požar, odmah nazovite vatrogasce na broj 193 ili Centar 112, poručuju iz HVZ-a.