Uzgoj vlastitoga povrća moguć je i zimi: Ove biljke će uspjeti u zatvorenom

Ivana Moslavac
30. studenoga 2024.
Novosti
A- A+

Neko povrće može se uzgojiti i u zatvorenim prostorima. To je posebno interesantno zimi kada povrće vani ne raste, a želimo imati izvor zdravog i domaćeg zelenog povrća. Neko od povrća koje je pogodno za uzgoj u zatvorenim prostorima su špinat, rikola, kelj i mikrozelje. Također, tu su začini poput kopra, korijandera i bosiljka.

Zelene biljke

Zelene biljke | Foto: Pixabay

Tijekom zimskih mjeseci povrće se vani ne može uzgojiti, ali i za to postoji način. Mnoge vrste povrća i začina uspijevaju u zatvorenim prostorima. Ako je vani hladno, ne znači da se moramo odreći uzgoja povrća; u nekoliko tegli može se uzgojiti ‘zimski vrt’, čime imate izvor zdrave hrane koju ste uzgojili sami. Zeleno povrće je izrazito bitno za prehranu, a tako i za jačanje imuniteta, o čemu smo pisali ovdje.

Kopar, korijander i bosiljak rastu vrlo brzo

Primjerice, uzgojiti se mogu špinat i rikola koji brzo rastu i nije im potrebna posebna briga. Iz tog su razloga idealni i za početnike. Bitno je upotrijebiti kvalitetnu mješavinu zemlje za povrće i začinsko bilje. Kako bi takvo povrće uspjelo treba napuniti plitku posudu s drenažnim rupama s 5–8 cm vlažne zemlje, zatim posuti gusto sjeme po cijeloj površini, prekriti ga tankim slojem zemlje, zaliti i pokriti plastičnim poklopcem dok sjeme ne proklije. Špinat i rikola bit će spremni za berbu za 35–45 dana.

Voće i povrće
Započelo je razdoblje prehlada: Jačajte imunitet prirodnim namirnicama

Zatim, uzgojiti se može i mikrozelje što su primjerice suncokret, pšenična trava i klice. Uzgajaju se tako da se posije sjeme u plitku posudu i pokriju utegom, pr. knjigom. Nakon 2–4 dana treba ukloniti uteg, postaviti posudu pod svjetlo i redovit ih poprskati vodom. Mikrozelje bit će spremno za berbu već za 10 dana, piše N1info.hr.

Nadalje, uzgojiti se mogu grašak i izdanci graška koji narastu u 40 dana, dok mahune graška trebaju 65–85 dana. Bitno je posijati grašak 2–3 cm duboko u kvalitetnu zemlju, odabrati patuljaste sorte prilagođene uzgoju u posudama i osigurati potporu za penjanje.

Brzorastuće začinske biljke poput kopra, korijandera i bosiljka obogaćuju mnoga jela i bilo bi ih korisno uzgojiti. Tako kopar i korijander najbolje rastu gusto posijani u plitkoj posudi, dok bosiljak treba posaditi pojedinačno kako bi se mogao razgranati.

Kelj na proljeće možete prebaciti u vrt

Među ostalim, tu je i mrkva koja obogaćuje brojna jela, a idealna je za uzgoj u posudama raznih veličina i ne zahtijeva posebnu brigu. Mrkvu se može uzgojiti tako da se upotrijebi posuda dubine najmanje 20 cm, gusto posije sjeme i prekrije tankim slojem zemlje. Važno je redovito održavati vlagu i tako će mrkva proklijati za 10–12 dana te biti spremna za berbu za 60–75 dana. Od mrkve se mogu raditi i kolači, a o jednoj ukusnoj torti pisali smo u ovom tekstu.

Jedno od omiljenog povrća od koje spravljamo varivo je kelj. Inače, kelj je otporna biljka koja daje kontinuirani prinos, a nakon što ga se uzgoji u zatvorenom prostoru može se presaditi u vanjski vrt na proljeće. Uzgaja se tako da se posije jedna do dvije sjemenke po ćeliji u početnoj posudi, a presadi u veće posude kada biljke narastu 10 cm.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap