Usporedili smo kolika je mirovina nakon 45 godina rada za minimalac u Hrvatskoj i Njemačkoj

Jasmina Grgurić Zanze
12. prosinca 2023.
Novosti
A- A+

Rad za minimalnu plaću donosi i manju mirovinu. Točnije, u Hrvatskoj onu najmanju. Teoretski, kada bi radnik radio za minimalac 45 godina, dobio bi trenutno 545 eura mirovine. U Njemačkoj, rad za minimalnu satnicu od 12 eura u istom razdoblju rezultirao bi s 853 eura mirovine.

Foto: mirovina.hr

Minimalna plaća u Hrvatskoj od iduće će godine odlukom Vlade iznositi 677 eura neto, odnosno 840 eura bruto, što je 140 eura više u odnosu na sadašnjih 700 eura bruto te 117 eura više u odnosu na trenutnih 560 eura neto.

Radnici koji većinu radnog vijeka odrade za minimalac mogu očekivati i najnižu starosnu mirovinu koja se računa tako da se vrijednost najniže mirovine, koja trenutno iznosi 12,13 eura, pomnoži s godinama radnog staža.

Euri
Najnižu mirovinu od 316 eura prima 27 posto umirovljenika, SUH predlaže bolji model

S malim mirovinama nakon rada za minimalnu satnicu nisu zadovoljni ni Nijemci, iako su ti iznosi veći nego u Hrvatskoj. Naime, minimalna satnica u Njemačkoj trenutno iznosi 12 eura bruto. Netko tko radi osam sati dnevno mjesečno zaradi najmanje 1.920 eura bruto. Godišnja je to zarada od 23.040 eura.

Stručnjaci su izračunali kako za 45 godina rada radnici koji imaju minimalnu satnicu mogu ostvariti 853,28 eura bruto mirovine, prenosi Fenix-magazin.de.

Uspoređujući s Hrvatskoj, mirovina radniku koji je radio 45 godina za minimalnu plaću iznosila bi trenutno 545 eura. Više o najnižoj mirovini možete pročitati u ovom tekstu.

Kad bi njemački radnik primao satnicu od 15 eura, pod istim uvjetima nakon 45 godina rada to bi rezultiralo s 1.066,67 eura bruto mirovine.

– Može se reći da obje ove mirovine ne štite građane od siromaštva. Zato je povećanje minimalne satnice tek prvi korak. Za primjerenu mirovinu potrebna je znatno viša minimalna satnica, ističu stručnjaci.

Copy link
Powered by Social Snap