Uskoro bi se trebao izraditi prijedlog Zakona o registru stanovništva, a to znači veliku promjenu na izborima
Dobro je poznato kako već godinama na izborima imamo previše glasova i birača jer ne postoje točne brojke i precizne kontrole koje bi to regulirale. Ovo bi se moglo promijeniti od 2026. godine, kada bi na snagu trebao stupiti Registar stanovništva, obitelji i kućanstava u kojemu bi se objedinili podaci o stanovnicima i njihovoj imovini. Ovime će se mnogi važni podaci lakše i češće regulirat, a popis stanovništva kao takav će otići u povijest.
Prijedlog Zakona o registru stanovništva, obitelji i kućanstava u kojemu bi se objedinili podaci o stanovnicima i njihovoj imovini bi trebao biti izrađen ove godine, a bit će u skladu s uredbom Europske unije o statistici o stanovništvu i stanovima. Ovime će biti najnoviji razni podaci, a bit će poznat i točan broj birača.
Registar stanovništva, obitelji i kućanstava promijenit će neke do sada poznate stvari, u prvom redu popis stanovništva. Podaci će se ažurirati redovito pa se više neće služiti podacima starim pet godina. Prije donošenja samog Registra, ove godine bi trebao biti izrađen prijedlog Zakona o registru stanovništva, obitelji i kućanstava, navodi n1info.hr.
Kada se registar stvarno i počne koristiti on će objediniti podatke iz drugih registara, poput registra zdravstvenih osiguranika, registra umirovljenika, registra učenika i ostalih. Brojni podaci će biti puno točniji, a neće se uzimati u obzir podaci koji su prestari. Registar će raditi porezna uprava, a imao bi koristi za državna tijela, ali i za stanovništvo. Građani će moći jednostavno mijenjati stanje u njemu, a moći će i kontrolirati sve što ih zanima, o čemu smo pisali i ovdje.
– Znat ćemo točniji broj stanovnika, iako to nikad neće biti idealni podaci jer uvijek ima onih koji odsele, a ne odjave se. No, zato postoje analitičke službe koje će to procjenjivati. U svakom slučaju, podaci će biti točniji i imat ćemo bolji uvid. Ne znam zašto, ali do sada nije bilo volje da se srede neki popisi, poput popisa birača, ali s registrom stanovništva i to bi trebalo biti jasnije, kazao je za n1info.hr demograf Anđelko Akrap s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Uvođenjem registra stanovništva znat će se tko ima prebivalište u Hrvatskoj i tko je, prema definiciji Eurostata, stalni stanovnik.