Upute za preživljavanje u slučaju rata ili krize: Provjerite što biste trebali osigurati

Ivana Moslavac
24. studenoga 2024.
Novosti
A- A+

Skandinavske zemlje građane žele pripremiti na snalaženje ako dođe do ekstremnih uvjeta poput rata, kriza ili otežanih vremenskih prilika. Tako je Švedska zbog pogoršane sigurnosne situacije objavila ažuriranu brošuru ‘Ako dođe do rata ili krize’ koja građanima nudi savjete za snalaženje u krizama. Upute za preživljavanje sadrže važne savjete o vodi, grijanju, ali i zalihama hrane.

Konzerva sardina

Konzerva sardina | Foto: Pixabay

Švedska je objavila brošuru ‘Ako dođe do rata ili krize‘ s uputama u slučaju rata ili neke druge ekstremne situacije. Tako se stanovnicima savjetuje potrošnja od maksimalno tri litre vode dnevno koja se koristi za kuhanje i pijenje, a preporučuje se i kupovina flaširane vode. Osim njih, Finska je na internetu objavila savjete o ‘pripremi za incidente i krize’, dok je Norveška građanima poslala pamflet koji objašnjava samostalno snalaženje u slučaju neke prijetnje.

U zalihama treba imati nekvarljive namirnice

prodavačica na tržnici i pitanje 'Znate li što je ovaj predmet?'
Video: Mali otvarač za konzerve bio je dio svake kuhinje, a građani su nam rekli više o njemu

Unutarnja temperatura u domu brzo će pasti ako dođe do prekida grijanja pa se građanima savjetuje da se u takvim situacijama svi članovi obitelji okupe u jednoj sobi, stave deke na prozore, a na pod prostirke. Također, dobro je pripremiti odjeću za sve vremenske prilike, primjerice vunenu odjeću, šalove, kape, rukavice i debele čarape, a savjetuje se i nabavka vreća za spavanje.

Kao alternativi izvori grijanja navedeni su plinski ili parafinski grijač, a isto tako su tu i svijeće, šibice, aparat za gašenje požara i gorivo. Naglašena je važnost primanja vijesti i svih važnih informacija koje nude državni organi, kao i zadržavanje kontakta s obitelji i prijateljima, a detalje možete pronaći ovdje.

Dobro je posjedovati radio na baterije, solarne ploče, dodatne baterije, mobitele, dok bi važne telefonske brojeve bilo korisno zapisati na papir. Savjetuje se da se pri običnoj kupovini građani kupe i dodatni artikl kako bi na vrijeme počeli s pripremom vlastitih zaliha. U zalihama je dobro imati nekvarljive namirnice poput žitarica, pahuljica i tjestenine. Također je korisna i konzervirana hrana poput rajčica, povrća i voća. Zbog toga je bitno imati otvarač za konzerve koji je nekada bio dio svake kuhinje, o čemu smo pisali ovdje.

Važnost pribora za prvu pomoć i zalihe lijekova

raštika
Nisu samo mlijeko, sir i jogurt: Ove namirnice iz svakodnevne kuhinje krcate su kalcijem

Dobro je imati i visokoproteinske namirnice poput sušenog ili konzerviranog mesa, ribe, slanutka, graha, leće. Zatim, važne su namirnice s visokim udjelom masnoće poput ulja za kuhanje, pesta, sušene rajčice u ulju, maslaca od kikirikija, oraha i sjemenki. Naveli su i važnost namirnica za podizanje energije poput džema, čokolade, meda, proteinskih pločica i sušenog voća.

Isto tako, važno je i piće poput kave, čaja i mlijeka. Podsjetimo, mliječni obroci obvezni su dio prehrane ne samo kod djece, nego i kod odraslih, jer su važan izvor kalcija. Također, kalcija je mnogo i u sitnoj ribi, poput srdela koje često konzumiramo iz konzervi, a tome smo pisali ovdje.

Osim hrane za odrasle, ako u kući ima djece, važno je misliti o zalihama poput kašica i formule za dojenčad. Osim toga, korisna je zaliha WC papira, vlažne maramice, sredstvo za dezinfekciju ruku, pelene, menstrualni ulošci. Posebno je bitno imati i pribor za prvu pomoć, lijekove i svjetiljke.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap