UN-ov indeks ljudskog razvoja otkrio zanimljive podatke o blagostanju država. Hrvati su na 40. mjestu
Indeks ljudskog razvoja se bilježi od 1990. godine te proučava koliki je životni vijek zemalja, kolika je godišnja plaća u pojedinoj zemlji te općenito kakvo je blagostanje koje zemlje. Hrvatska se nalazi na 40. mjestu po dužini života, obrazovanju i prihodima.
Prošle je godine indeks sveukupno pao, a ove rezultate prati isti trend. Ovogodišnji indeks ljudskog razvoja se temelji na podacima iz 2021. godine, dok se očekuje da će rezultati za ovu godinu biti puno gori s obzirom na probleme otplate životnog duga i svih događanja u svijetu.
Koja zemlja je prva, a koja zadnja?
Na samom vrhu pronašla se Švicarska s očekivanim životnim vijekom od 84 godine, prosječno provedenih 16,5 godina u obrazovanju i prosječnom godišnjom plaćom od 66.000 dolara. Na samom kraju liste se pronašao Južni Sudan s očekivanim životnim vijekom od 77,6 godina, na obrazovanje se provede 15,1 godina, dok je prosječna godišnja zarada oko 30.000 dolara.
Zanimljivo kako je u SAD-u očekivani životni vijek pri rođenju pao za više od dvije godine od 2019. godine.
Kako stoji Hrvatska?
Hrvatska se pronašla na 40. mjestu. Očekivani životni vijek je 77,6 godina, u školi se prosječno provede 15,1 godina, a prosječna godišnja zarada je oko 30.000 dolara. Točnije, to bi bilo 227.400 kuna godišnje ili prosječno 18.950 kuna mjesečno po glavi stanovnika u Hrvatskoj. Ovo je iznos prije oporezivanja, što daje prosječni neto iznos viši od 12.500 kuna po čovjeku, prenosi Novi list.
Kako su se kretali rezultati u posljednjih nekoliko godina?
U posljednje dvije godine devet od 10 zemalja nazadovalo je na UN-ovom Indeksu ljudskog razvoja, a uzroci su covid-19, rat u Ukrajini i utjecaj klimatskih promjena. Općenito, rezultati su pokazali kako se većina zemalja nalazi na razini razvoja koja je zabilježena 2016. godine.