Umirovljenik želi mijenjati oporuku jer ga nasljednica vrijeđa; Evo što treba napraviti

Ana Kanazir
21. studenoga 2024.
Novosti
A- A+

Oporuka je dokument kojom osoba odlučuje kome ostavlja svoju imovinu. Jedan umirovljenik je prije dvije godine na sudu pohranio oporuku, a pošto nema nikoga od obitelji, imovinu je odlučio ostaviti jednoj mlađoj osobi. Ipak, sada bi to promijenio pa ga zanima i kako to može napraviti. Iz pravnog savjetovanja Sindikata umirovljenika su mu odgovorili da nije potrebno ići na sud, ali savjetuju da u novoj oporuci napiše da opoziva onu raniju.

Nalivpero piše slova u bilježnici

Pisanje oporuke | Foto: Pixabay

Pravni dokument, oporuku može napraviti svaka osoba sposobna za rasuđivanje koja je navršila 16 godina. Dobra je vijest da se ona može promijeniti, ali pod određenim uvjetima. Upravo to želi napraviti i jedan umirovljenik.

Nalivpero piše slova u bilježnici
Što s imovinom nakon smrti? Ovako trebate napisati i pohraniti oporuku

Oporuka se može sastaviti na dva načina, kao privatna ili kao javna, a njome osoba ostavlja svoju imovinu u slučaju smrti određenim nasljednicima. Privatna je vlastoručna oporuka i pisana oporuka pred svjedocima, dok je javna ona koja se radi uz sudjelovanje javnih tijela. Može je sastaviti sudac, sudski savjetnik ili javni bilježnik.

Jedan je umirovljenik prije dvije godine pohranio na sudu oporuku, a sada se predomislio. Naime, on nema nikoga od obitelji pa je oporukom svoju imovinu ostavio mlađoj osobi. Ipak, sada bi to promijenio jer ga nasljednik vrijeđa i postao je nezahvalan i grub, kako je napisao pravnom savjetovalištu Sindikata umirovljenika Hrvatske. Zanima ga mora li ići na sud i napisati novu oporuku, ali i što točno treba napraviti.

Dobra je vijest da oporuku može promijeniti, a novija oporuka će staviti izvan snage onu oporuku koja je starija, odnosno koja je prije napisana. Važno je jedino da su one po sadržaju iste, odnosno da se radi o istoj imovini i da su sačinjene na pravilan način, kako je objasnila pravnica SUH-a, Štefica Salaj u Glasu umirovljenika.

– Na sud zbog nove oporuke ne morate ići, ali naravno da i to možete ako želite. Savjetujemo vam da u novoj oporuci napišete da opozivate raniju oporuku. Također vam savjetujemo da na oporuku stavite i datum sastavljanja (on nije obavezan, ali je koristan pa ga preporučujemo baš zbog opoziva ranije oporuke), odgovorila je pravnica.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap