Umirovljenik već 74 godine besplatno održava spomen područje iz Drugog svjetskog rata, razlog je nevjerojatan
Tijekom Drugog svjetskog rata, junak ove priče imao je tek osam godina. Bila je 1944. godina, a Englezi su tada žestoko bombardirali Sile Osovine. Jedan oštećeni avion se vraćao u Englesku, ali je kvar uzrokovao prestanak rad motora. Osmogodišnjak ih je promatrao kako padaju prema parku, da bi u posljednjem trenutku skrenuli i zabili se u planinu jer je na parku bilo ljudi.
Sportski novinar BBC-a Dan Walker šetao se Sheffieldom i naletio na zanimljivog starijeg gospodina. On je u lokalnom parku u Sheffieldu taman održavao neko izuzetno malo poznato spomen područje iz Drugog svjetskog rata. Naime, na tom su je britanski B-17 avion i njegova cjelokupna posada izgubila svoje živote, nakon što su se vraćali iz Njemačke s bombardiranja.
Just met an amazing man in Endcliffe Park, Sheffield. Tony Foulds was an 8-yr-old playing in the park when a US plane crashed in Feb 1944. He has diligently maintained the memorial ever since. He was planting new flowers. Almost 75 yrs of service. What a man. I’m in bits 😢👏🏻 pic.twitter.com/DpdDmSZ0F3
— Dan Walker (@mrdanwalker) January 2, 2019
“Upravo sam upoznao nevjerojatnog čovjeka u Endcliffe parku u Sheffieldu. Tony Foulds bio je osmogodišnjak koji se igrao u parku kada se američki bombarder razbio stotinjak metara od njega 1944. godine. Tony uredno i samostalno održava spomen područje čistim, a sadi i cvijeće. Gotovo 75 godina službe. Kakav čovjek! Rasplakat ću se”, napisao je novinar BBC-a Dan Walker na Twitteru.
Umirovljenik je ispričao kako ima vrlo opravdan razlog zašto se brine o tom mjestu. Naime, dok je zrakoplov bio u padu, mogli su sletjeti na park u kojem je bilo nešto ljudi. To bi članovima posade povećalo šanse preživljavanja, ali nisu htjeli ugroziti civile. Mali Tony je gledao kako avion skreće nekoliko metara iznad zemlje i zabija se u područje na kojem nije bilo ljudi. Svi članovi posade izgubili su živote.
Sadašnjem umirovljeniku taj je događaj obilježio djetinjstvo, a i danas se sjeća svih deset imena koji su bili u tom avionu.
“Oni su meni poput obitelji, iako ih nikada nisam upoznao”, ispričao je umirovljeni Foulds novinaru.
Budući da je za mjesec dana 75. godišnjica pada aviona, gospodin Foulds skromno je izrazio želju kako bi htio vidjeti ceremonijalno preletavanje od današnjih britanskih zrakoplovnih snaga.
Tweet o njemu dosad je skupio preko 15 tisuća lajkova na Twitteru, a društvene mreže rade svoj posao.
Priča se zakolutala, Tony je postao lokalna zvijezda, a njegovi sugrađani daju podršku čitavoj ideji oko preletavanja.